Obiad wielkanocny - sprawdź przepisy na świąteczny obiad

Obiad wielkanocny - sprawdź przepisy na świąteczny obiad

Wielkanoc to wyjątkowy czas radości oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a także kosztowania znakomitych potraw. Na wielkanocnym śniadaniu królują tradycyjne przysmaki takie jak żurek z kiełbasą i jajkiem, soczyste szynki, pasztety oraz jajka faszerowane, czy mazurki i serniki. A co powinno pojawić się na stole podczas wielkanocnego obiadu? Jeśli szukasz pomysłu na pyszny, świąteczny posiłek z chęcią Ci w tym pomożemy! W naszym artykule znajdziesz najlepsze przepisy, dzięki którym przygotujesz niezapomniany obiad wielkanocny dla swoich najbliższych!

Wielkanoc to wyjątkowy czas radości oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a także kosztowania znakomitych potraw. Na wielkanocnym śniadaniu królują tradycyjne przysmaki takie jak żurek z kiełbasą i jajkiem, soczyste szynki, pasztety oraz jajka faszerowane, czy mazurki i serniki. A co powinno pojawić się na stole podczas wielkanocnego obiadu? Jeśli szukasz pomysłu na pyszny, świąteczny posiłek z chęcią Ci w tym pomożemy! W naszym artykule znajdziesz najlepsze przepisy, dzięki którym przygotujesz niezapomniany obiad wielkanocny dla swoich najbliższych!

Wielkanocne śniadanie czy obiad? Czym się różnią?

Śniadanie wielkanocne to jeden z najbardziej uroczystych momentów podczas świąt Wielkiej Nocy, a także doskonała okazja do tego, aby spotkać się w rodzinnym, gronie i celebrować wspólne chwile przy stole zastawionym wyjątkowymi, tradycyjnymi potrawami. Świąteczny posiłek zazwyczaj poprzedzony zostaje modlitwą oraz życzeniami. Kiedy jemy śniadanie wielkanocne? Najczęściej odbywa się ono o wcześniej ustalonej z rodziną godzinie. Może mieć miejsce zaraz po Rezurekcji lub nieco później. Chociaż na wielkanocnym stole nie ląduje aż 12 potraw, tak, jak w przypadku świąt Bożego Narodzenia, to przygotowanie tego ważnego posiłku, jakim jest śniadanie wielkanocne, wymaga czasu i zaangażowania. Przyrządzenie aromatycznego żurku, jajek faszerowanych, warzywnych sałatek i słodkich wypieków, to dość absorbujące zajęcie, dlatego też najważniejsza jest dobra organizacja i pomoc biesiadników w kuchni.

A jak wygląda sprawa z wielkanocnym obiadem? To kolejny ważny posiłek w czasie świąt wielkanocnych, podczas którego zajadamy się różnego rodzaju potrawami - najczęściej są to dania mięsne takie jak pieczony schab nadziewany morelą, roladki z kurczaka, czy kaczka pieczona. Daniom głównym najczęściej towarzyszą dodatki w postaci ziemniaków, ryżu, pieczonych warzyw, chrzanu lub ćwikły, a także surówek i sałatek. Niedzielny posiłek zwiastuje koniec postu, stąd też można sobie pozwolić na kulinarną rozpustę. Zarówno wielkanocne śniadanie, jak i obiad zajmują ważne miejsce, jeśli chodzi o celebrację Wielkanocy, ale różnią się od siebie pod względem przygotowania i atmosfery.

Obiad wielkanocny - pierwsze danie

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w roku, dlatego przygotowanie odpowiedniego menu na świąteczny obiad jest niezwykle ważne, by zadowolić wszystkich gości. Oprócz tradycyjnych potraw, takich jak żurek, czy barszcz, warto też pokusić się o coś nowego, zaskakującego i oryginalnego. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym kucharzem bądź kucharką lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z gotowaniem, nasze przepisy na wielkanocny obiad z pewnością Cię zainspirują i pomogą Ci stworzyć udane świąteczne menu, które przypadnie do gustu starszym smakoszom, jak i dzieciom.

Wielkanocny żurek doskonale smakuje o każdej porze dnia, dlatego też, jeśli Twoi domownicy lub zaproszeni goście, nie mają nic przeciwko, śmiało możesz podawać go nie tylko na śniadanie, ale również i na obiad. Przypominamy, że najlepszy żurek przygotujesz z naszym naturalnym, domowym zakwasem, dostępnym w naszym sklepie internetowym Schronisko Bukowina.

Wielkanocny obiad rozpoczyna się zazwyczaj od podania ciepłej zupy. Wśród wielkanocny potraw goszczą nie tylko klasyczne żurki, ale również smakowite buliony oraz kremy chrzanowe. No dobrze, a teraz nadeszła pora, aby przedstawić Ci najpyszniejsze przepisy kulinarne! Jesteś ciekaw naszych propozycji na pierwsze danie? Oto one!

Bulion drobiowo - wołowy (rosół)

bulion na wielkanoc

Składniki:

  • 1 kg drobiowej porcji rosołowej
  • 1 kg wołowej porcji rosołowej z kością
  • 3 l wody
  • 2 marchewki
  • 2 pietruszki
  • 1/2 selera
  • por
  • cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 laska selera naciowego
  • 2 liście laurowe
  • 6 ziarenek ziela angielskiego
  • 3 gałązki natki pietruszki
  • 3 gałązki lubczyku

Wykonanie:

Dokładnie umyj mięso i włóż je do dużego garnka, a następnie zalej zimną wodą i gotuj około 50 minut, zbierając pojawiające się szumowiny. Umyj, obierz i pokrój na nieco mniejsze kawałki warzywa, oprócz czosnku, który ma pozostać w łupince. Cebulę obierz, przekrój na pół i podsmaż na palniku, dzięki czemu bulion uzyska piękną złocistą barwę. Po 50 minutach, do wywaru dodaj przygotowane warzywa oraz przyprawy i wszystko gotuj na małym ogniu przez 4 godziny. Odcedź ugotowany wywar i dopraw do smaku solą i pieprzem. Bulion drobiowo- wołowy podawaj z makaronem, pokrojona ugotowaną marchewką oraz natką pietruszki.

Krem chrzanowy

Składniki:

  • 1 litr bulionu warzywnego lub drobiowego
  • 5 ziemniaków
  • 3 łyżeczki chrzanu
  • cebula
  • 1/2 szklanki śmietany
  • sol i pieprz

Wykonanie:

We wcześniej przygotowanym bulionie ugotuj pokrojone w kostkę ziemniaki. Cebulę pokrój drobno, zeszklij na złocisty kolor na patelni i dodaj do gotujących się ziemniaków. Śmietanę wymieszaj z chrzanem, a potem dodaj ją do bulionu. Gotuj wszystko jeszcze przez około 15 minut, tak by ziemniaki stały się całkowicie miękkie, a następnie zblenduj całość na gładki krem. Tak przygotowaną zupę-krem dopraw solą oraz pieprzem i podawaj z grzankami lub małymi kawałkami podsmażonego boczku.

Świąteczny obiad - drugie danie

Obiad wielkanocny to nie tylko świetna okazja do spotkań z najbliższymi, ale także wyjątkowy moment, aby delektować się smakiem i aromatem ulubionych dań. Drugie danie jest równie ważnym elementem wielkanocnego obiadu, tak samo, jak i pierwsze. Zazwyczaj prezentuje się ono efektownie i jest bardziej pożywne. Na polskich stołach najczęściej goszczą pieczone mięsa w towarzystwie ziemniaków, czy kasz oraz surówek. W świątecznym menu wśród dodatków nie może zabraknąć również wielkanocnego akcentu w postaci chrzanu i ćwikły. Co zrobić, aby świąteczny posiłek oczarował wszystkich biesiadników? Postaraj się, aby na elegancko nakrytym stole znalazły się różnorodne potrawy, które stworzą harmonijne połączenie smaków i tekstur. Pamiętaj także o potrzebach i preferencjach wszystkich uczestników uroczystego spotkania. Zainspiruj się naszymi przepisami na obiad wielkanocny!

Schab pieczony z morelą

Składniki:

  • 1 kg schabu
  • garść suszonych moreli lub śliwek
  • 3 ząbki czosnku
  • sok z 1 pomarańczy
  • 3/4 szklanki bulionu
  • 2 łyżki oliwy
  • 2 łyżki soli
  • przyprawy: łyżeczka tymianku, oregano, papryki słodkiej, papryki wędzonej, pieprz, sól

Wykonanie:

Dzień przed świętami umyj i osusz schab, a następnie włóż go do garnka z 2 łyżkami soli, zalej zimną wodą i wymieszaj. Przykryj naczynie ze schabem i odstaw do lodówki na noc. Jeśli morele są twarde, zalej je wrzątkiem i pozostaw do momentu, aż staną się bardziej miękkie. Wyjmij mięso z solanki, dokładnie osusz i wąskim nożem przebij się przez jego środek, tak by móc nafaszerować je morelami, a następnie dopraw je przyprawami i natrzyj oliwą. Mięso wieprzowe obsmaż na patelni z każdej strony przez kilka minut. Tak przygotowany schab przełóż do naczynia żaroodpornego, wlej sok z pomarańczy, dodaj czosnek i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Piecz przez godzinę pod przykryciem.

Wieprzowe polędwiczki w cieście francuskim

Składniki:

  • 1 polędwiczka wieprzowa
  • 6 plasterków boczku wędzonego
  • 200 g ciasta francuskiego
  • łyżeczka oregano
  • łyżka oliwy
  • 1 łyżeczka musztardy
  • sól, pieprz

Farsz:

  • 200 g suszonych borowików
  • cebula
  • żółtko do posmarowania ciasta
  • łyżka oliwy

Wykonanie:

Umyj i osusz mięso, odetnij białą błonkę, a następnie dopraw przyprawami i nasmaruj oliwą. Na rozgrzanej patelni podsmaż polędwiczkę i zarumień z każdej strony, a następnie rozprowadź na niej musztardę. Pora na farsz: suszone grzyby zagotuj do momentu, aż staną się miękkie, a następnie odcedź je i posiekaj w drobną kosteczkę. Na patelni zeszklij pokrojoną cebulę i dodaj do niej posiekane grzyby, dopraw solą i pieprzem i smaż przez kolejne 5 minut. Na drewnianej desce lub tacce rozłóż plasterki boczku jeden obok drugiego, a na środku połóż polędwiczkę. Na tak przygotowanym mięsie ułóż grzybowy farsz i owiń wszystko boczkiem. Na rozwałkowane ciasto francuskie przełóż polędwicę i ciasno ją zawiń zlepiając końce. Owinięte mięso połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, posmaruj je rozmąconym żółtkiem, a wierzch natnij delikatnie nożem, tworząc wzór. Roladę wieprzową piecz w temperaturze 200 stopni przez około 30 minut. Przed pokrojeniem mięsa, warto odczekać 10 minut. Polędwiczka w cieście francuskim doskonale skomponuje się z grzybowym sosem.

Co jeszcze przygotować na świąteczny stół?

Na świątecznym stole obok tradycyjnych przysmaków, warto pokusić się o znakomite dania, które nie zawsze towarzyszą nam na co dzień. Szykowanie takich smakołyków sprawia, że podkreślamy w ten sposób rangę świąt, ale ostatecznie to, co znajdzie się w wielkanocnym menu, zależy w głównej mierze od kultywowanych w danej rodzinie tradycji oraz preferencji smakowych jej członków.

W obiadowym bufecie nie może jednak zabraknąć dań z udziałem mięsa, dlatego warto postawić na smakołyki takie jak pieczony kurczak faszerowany, pieczeń rzymska, aromatyczna pierś z indyka w sosie miodowo musztardowym, czy pieczona kaczka w akompaniamencie jabłek i żurawiny. Faszerowane mięsa, takie jak kurczak, czy schab to ciekawy pomysł na drugie danie. Nadzienie możesz przygotować z rozmaitych składników — idealnie sprawdzi się do tego celu mięso mielone, warzywa, czy ser lub jajka! Szynka pieczona lub rolada z boczku to dania, które są pyszne i łatwe do przyrządzenia. Pamiętaj jednak, że mięso powinno być pieczone do perfekcji tak, by było soczyste i kruche. 

Szykując się do Wielkanocy, postaraj się zadbać o wszystkie potrzebne produkty, które uświetnią Twój każdy posiłek. Wybierz te najlepsze odznaczające się najwyższą jakością oraz doskonałym smakiem. W naszym sklepie online Schronisko Bukowina czekają na Ciebie wyjątkowe smakołyki, przetwory. wędliny, chrupiące pieczywo oraz wyśmienite wypieki. Dzięki naszym niezawodnym produktom takim jak zakwas na żurek, czy biała kiełbasa stworzysz prawdziwą feerię smaków i aromatów.

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Święconka wielkanocna. Co włożyć do koszyka wielkanocnego?
    Święconka wielkanocna. Co włożyć do koszyka wielkanocnego?

    Każde święta wymagają od nas odpowiednich przygotowań, począwszy od czystego domu, skończywszy na ustaleniu świątecznego menu. Tak też jest w przypadku Wielkanocy. Według ludowej tradycji to właśnie Wielka Sobota jest dniem świątecznej krzątaniny. To właśnie wtedy wyruszamy z przystrojonym koszyczkiem, aby poświecić pokarmy, które będziemy spożywać podczas wielkanocnego śniadania. Jak powinna wyglądać idealna święconka? Co wkładamy do koszyczka wielkanocnego? Dziś podpowiadamy, co należy włożyć do wyścielonego białą serwetką koszyczka, który zanosimy do kościoła, a co odradzamy?

    Czytaj więcej
  2. Wielkanocny żurek z białą kiełbasą i jajkami
    Wielkanocny żurek z białą kiełbasą i jajkami

    Żurek to obowiązkowe danie, które musi pojawić się na świątecznym stole. Bez tego tradycyjnego przysmaku nikt nie wyobraża sobie wielkanocnego śniadania. Gęsta, aromatyczna, lekko kwaskowata zupa uwielbiana jest przez rzesze Polaków i nie tylko - jej oryginalny smak doceniony został również za granicą. Dowiedz się więcej o znakomitym żurku i wypróbuj nasze przepisy na żurek wielkanocny na białej kiełbasie lub żurek na wędzonce.

    Czytaj więcej
  3. Mięsa na Wielkanoc - soczyste, aromatyczne wielkanocne wędliny
    Mięsa na Wielkanoc - soczyste, aromatyczne wielkanocne wędliny

    Wielkanoc to czas, kiedy na naszych stołach goszczą tradycyjne potrawy - żurek, faszerowane jajka, sałatki jarzynowe i najlepsze wypieki. Gotujemy zarówno pyszne dania na świąteczne śniadanie, przekąski, które uświetnią pięknie ozdobiony stół, jak i wielkanocne potrawy na wyjątkowy obiad z naszymi najbliższymi. Cudowne zapachy unoszące się w domach to głównie zasługa wielkanocnych ciast, ale pozycją obowiązkową, której nie może zabraknąć na świątecznym stole są także wielkanocne mięsa i wędliny. Aromatyczny, pieczony schab, czy kaczka z jabłkami uświetnią każdy świąteczny obiad. W artykule zdradzimy Ci sekret jak przyrządzić te smaczne dania oraz podpowiemy, gdzie znaleźć najlepszej jakości wędliny. Skorzystaj z naszych sprawdzonych przepisów i ciesz się wybornym smakiem mięs wielkanocnych.

    Czytaj więcej