Jak zorganizować Śniadanie Wielkanocne? Co przygotować na świąteczne śniadanie?

Jak zorganizować Śniadanie Wielkanocne? Co przygotować na świąteczne śniadanie?

Śniadanie wielkanocne to najważniejszy z posiłków spożywanych podczas świąt Wielkiej Nocy. Na suto zastawionym stole lądują pokarmy ze święconki, poświęcone dzień wcześniej, gdzie każdy z nich ma symboliczne znaczenie. Wśród tradycyjnych przysmaków takich jak jajka, czy żurek, nie może zabraknąć wyśmienitych sałatek oraz wędlin. Co jeszcze powinno znaleźć się na świątecznym stole?

Śniadanie wielkanocne to najważniejszy z posiłków spożywanych podczas świąt Wielkiej Nocy. Na suto zastawionym stole lądują pokarmy ze święconki, poświęcone dzień wcześniej, gdzie każdy z nich ma symboliczne znaczenie. Wśród tradycyjnych przysmaków takich jak jajka, czy żurek, nie może zabraknąć wyśmienitych sałatek oraz wędlin. Co jeszcze powinno znaleźć się na świątecznym stole?

Na skróty:

Wielkanoc – dlaczego śniadanie wielkanocne jest uroczyste?

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt dla chrześcijan. Wiąże się ono ze zmartwychwstaniem Jezusa oraz wspomnieniem Jego misterium paschalnego. Wielkanocne święta uznawane są za radosny okres, któremu towarzyszy wiosenna aura oraz spotkania z bliskimi. To właśnie wtedy, w Wielką Niedzielę gromadzimy się przy wspólnym stole, na którym goszczą tradycyjne potrawy i spotykamy się przy uroczystym śniadaniu. Podczas rodzinnego biesiadowania podawane są pokarmy poświęcone dzień wcześniej, czyli w Wielką Sobotę. Zanim jednak zasiądziemy do stołu i zaczniemy zajadać się pysznymi daniami wielkanocnymi, najpierw się modlimy i składamy sobie świąteczne życzenia.

Śniadanie wielkanocne: kiedy wypada i jak zaplanować spotkanie rodzinne?

Święta Wielkanocne to święta ruchome, dlatego co roku mogą one wypadać w innym terminie. Zazwyczaj jednak jest to pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca, stąd też Wielkanoc w 2023 roku wypada 9 kwietnia. To właśnie w tym dniu odbędzie się uroczyste wielkanocne śniadanie. Jak odpowiednio się do niego przygotować i co warto wziąć pod uwagę? Aby właściwie zaplanować spotkanie rodzinne, najlepiej jest sporządzić listę gości i menu na śniadanie wielkanocne. Na samym początku dobrze jest poznać preferencje smakowe wszystkich członków rodziny i przyrządzić tradycyjne przysmaki, takie, które będą przypominały o święcie oraz te w nieco nowoczesnej odsłonie. Zanim jednak zaczniemy przygotowywać przepyszne smakołyki na stół wielkanocny, musimy zrobić zakupy spożywcze.

Dlatego, aby cieszyć się świąteczną atmosferą i uniknąć pośpiechu, najlepiej skorzystać z oferty naszego sklepu internetowego Schronisko Bukowina. To właśnie tutaj możecie kupić wyśmienite, świeże wędliny przyrządzone według staropolskiej receptury, a nawet znakomite włoskie Prosciutto Crudo, czy salami. Jak można wyobrazić sobie śniadanie wielkanocne bez żurku z jajkiem i białą kiełbasą? W sklepie online znajdziecie doskonały zakwas na żurek, który odmieni smak i aromat tego tradycyjnego dania. Zakupy przez internet to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które okaże się niezwykle pomocne szczególnie w przedświątecznym okresie.

Kiedy potrawy wielkanocne są przygotowane, pora na nakrycie i udekorowanie stołu. Oprócz eleganckiej zastawy i serwetek, warto zadbać, by na wielkanocnym stole pojawiły się dekoracje takie jak koszyczek z pisankami i barankiem, czy kwiaty, przypominające nam o nadejściu wiosny.

Modlitwa przy wielkanocnym śniadaniu. Jak się przygotować?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, śniadanie wielkanocne jest najważniejszym momentem, jeśli chodzi o celebrowanie uroczystości związanych z Wielkanocą. Dla wszystkich katolików Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to ważny dzień, dlatego warto pamiętać o wspólnej modlitwie, która powinna mieć miejsce przed złożeniem sobie życzeń i podzieleniem się jajkiem. Można zmówić tradycyjne modlitwy lub wymyślić własne słowa, które odzwierciedlą naszą wdzięczność i uznanie dla tego święta. Przed zakończeniem modlitwy warto pozwolić sobie na chwilę ciszy i refleksji, by w ten sposób stworzyć piękną atmosferę, która pozostanie w pamięci wszystkich uczestników tego wyjątkowego posiłku.

wedliny

Przepisy na tradycyjne śniadanie wielkanocne – jakie potrawy zaserwować?

Co najczęściej gości na wielkanocnym stole? Oczywiście jajka! Występują one niemal pod każdą postacią i cieszą podniebienie wszystkich smakoszy. Mogą być to jajka zapiekane, jajka faszerowane, czy jajka z chrzanem. Te ostatnie urozmaicone mogą być różnorodnym nadzieniem - z suszonych pomidorów, pieczarek, twarogu, czy tradycyjne, serwowane w majonezie. Na polskim wielkanocnym stole nie może zabraknąć mięs - kruchych szynek, aromatycznych kiełbas oraz pasztetów. Czym byłyby święta wielkanocne bez doskonałego żurku na wędzonce z jajkiem i białą kiełbasą? Cóż, ciężko wyobrazić sobie pierwszy posiłek bez tego tradycyjnego dania. W zależności od regionu Polski potrawa ta określana jest również jako barszcz biały.

W wielkanocnym menu koniecznie musi być przewidziane miejsce dla warzywnych sałatek. Najczęściej na polskich stołach gości ponadczasowa sałatka jarzynowa, która nigdy się nie nudzi. Warto jednak wypróbować inne przepisy na wielkanocne śniadanie. Co powiecie na pyszną sałatkę z ziemniakami, łososiem i majonezem? A może macie ochotę na sałatkę śledziową z jajkiem?

Oprócz wytrawnych przekąsek na świątecznym stole nie może zabraknąć znakomitych wypieków. Polacy uwielbiają zajadać się puszystymi sernikami, mazurkami, drożdżowymi babkami, czy wyśmienitym makowcem. Ostatnie lata pokazują, że polscy smakosze chętnie sięgają nie tylko po typowe babki wielkanocne - coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się włoskie baby drożdżowe takie jak Panettone, czy Pandoro. Wypieki obficie urozmaicone są kandyzowaną skórką pomarańczową i rodzynkami lub delikatnym kremem, czy kawałkami czekolady. Palce lizać!

babki

Jakie przekąski serwuje się podczas wielkanocnego śniadania? Podczas uroczystego posiłku warto podać szynkę w galarecie, czy pasztet warzywny z suszoną śliwką i świeżą kolendrą. Idealnie na tę okazję sprawdzi się również rolada szpinakowa z łososiem lub biała kiełbasa w sosie chrzanowym. Kto powiedział, że na świątecznym stole nie mogą pojawić się przepyszne serki góralskie prosto z Podhala. Zaserwowane na ciepło z sosem żurawinowym, będą prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Podpowiadamy, jakie przysmaki przygotować na wegetariańską Wielkanoc

Większość tradycyjnych przepisów świątecznych wymaga wykorzystania mięsa, jednak na szczęście nie oznacza to, że wegetarianie muszą czuć się wyeliminowani z wielkanocnego biesiadowania. Jak się okazuje, bez problemu można przygotować wegetariańskie lub wegańskie wersje tradycyjnych potraw takich jak np. żurek, pasztet, czy roladki warzywne. Jesteście ciekawi, co jeszcze można przyrządzić na Wielkanoc w nowej odsłonie? Na wegetariańskim wielkanocnym stole śmiało mogą zagościć szparagi z jajkami w sosie maślanym, znakomite wrapy z hummusem i awokado, czy też jajka faszerowane guacamole. Wszystkie te przekąski można przygotować szybko i w prosty sposób. Jesteśmy pewni, że będą smakowały obłędnie!

Pamiętajcie, że najlepsze produkty na wielkanocny stół znajdziecie w sklepie online Schronisko Bukowina! Domowe przysmaki stworzone zostały z myślą o tradycyjnych, polskich świętach, dlatego w naszej ofercie dostępne są nie tylko wyjątkowe wyroby mięsne, takie jak kiełbasy, szynki, czy pieczone pasztety, ale także pieczywo, przetwory oraz rewelacyjne wypieki. Przyznajcie nam, że już na sam widok makowca królewskiego, czy babki jogurtowej cieknie ślinka!

 

schronisko-bukowina-oferta

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right