Ciasta na Wielkanoc - nasze najlepsze przepisy na wielkanocne wypieki
Wybór ciast wielkanocnych jest tak duży, że ciężko podjąć decyzję co do świątecznych wypieków. Babka piaskowa, mazurek czekoladowy, makowiec, a może sernik wiedeński? To pytania, które w przedświątecznym ferworze zapewne często pojawiają się w Waszych głowach. Sprawdźcie, które tradycyjne ciasta powinny znaleźć się na wielkanocnym stole. Zapoznajcie się z naszymi przepisami na idealne ciasto i zaskoczcie domowników pysznymi i prostymi słodkościami!
Jakie ciasta przygotować na Wielkanoc?
Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto. Wielki Post rozpoczyna się od Środy Popielcowej i trwa do Wielkiej Soboty. W tym czasie nie tylko witamy wiosnę, wybieramy się z przystrojonym koszyczkiem do święcenia, ale także w Niedzielę Wielkanocną zasiadamy do świątecznego śniadania, na którym goszczą rozmaite tradycyjne potrawy i najlepsze słodkie wypieki. Wielkanocne ciasta są symbolem obfitości i umiejętności, można dostrzec w nich radość z budzącej się do życia natury. Świeże owoce zastępują przetwory i owoce suszone, wypieki urozmaicone są cięższymi masami np. kajmakowymi, czy budyniowymi. Wielkanoc to przede wszystkim słodkie ciasta, które pojawiają się na świątecznych stołach. Wśród najpopularniejszych ciast i przepisów na Wielkanoc z pewnością znajdują się babki i babeczki wielkanocne, aromatyczny mazurek kajmakowy, sernik na kruchym cieście, ale także coraz częściej robione ciasto cytrynowe, ciasto marchewkowe czy ciasto leśny mech.
Pamiętajcie, że w naszym sklepie internetowym Schronisko Bukowina możecie kupić najlepszej jakości produkty, dzięki którym upieczecie wyśmienite tradycyjne ciasta na Wielkanoc.
Przepisy na ciasta wielkanocne
Mazurek wielkanocny z kremem budyniowym i białą czekoladą
Składniki na kruche ciasto:
- 70 g mąki tortowej
- opakowanie cukru wanilinowego
- 110 g cukru do wypieków
- 1,5 kostki masła
- szczypta soli
- skórka z cytryny
- łyżeczka aromatu migdałowego
- 4 żółtka (ugotowane na twardo)
- jajko
Składniki na krem budyniowy z białą czekoladą
- 500 ml mleka
- łyżka cukru wanilinowego
- pół tabliczki białej czekolady
- 3 żółtka
- 4-5 łyżek mąki pszennej
Dodatkowo do dekoracji:
- świeże owoce lub owoce kandyzowane
- bakalie, orzechy, czekolada
Wykonanie:
Żółtka ugotowane na twardo zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Masło utrzyj z cukrem i cukrem wanilinowym, dodaj żółtka, mąkę, aromat migdałowy, skórkę z cytryny, szczyptę soli i wszystko utrzyj na jednolitą masę.
Z powstałego ciasta uformuj kulę, owiń ją folią spożywczą i włóż do lodówki na około 2 godziny. Następnie rozwałkuj ciasto, wyłóż na dużą blachę z papierem do pieczenia i z brzegów zrób ranty, a pozostałą część nakłuj widelcem i rozsmaruj na niej rozmącone jajko.
Tak przygotowane ciasto włóż do piekarnika na 180 stopni Celsjusza i piecz około 20 minut, a potem ostudź. Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej, żółtka wbij do garnka i roztrzep je. Do żółtek dodaj czekoladę, cukier i mieszaj do połączenia się składników.
4 łyżki mąki połącz z kremem, powoli wlej letnie mleko i gotuj, ciągle mieszając, do momentu aż powstanie budyń. Ostudzoną masę przełóż na upieczony kruchy spód, ozdób ciasto świeżymi owocami, kandyzowaną skórką, bakaliami oraz czekoladą i wstaw do lodówki na 2 godziny. Wielkanoc to czas obfitości - podkreśl to swoimi słodkościami.
Babka kajmakowa z migdałami
Tradycyjnym ciastem wielkanocnym jest babka - prawdziwa królowa wielkanocnego stołu. Jej nazwa została zaczerpnięta od stroju noszonego dawniej przez kobiety, a mianowicie od obfitych spódnic, rozkloszowanych ku dołowi. Przepisy na pyszne wielkanocne babeczki majonezowe są znane od dawna, ale ciasta na Wielkanoc nie muszą zawsze być tradycyjne i warto jest piec także coś innego, niż tradycyjne babki.
Składniki:
- 100 g mielonych migdałów
- 100 g masła
- 100 g białej czekolady
- 4 duże jajka
- ½ szklanki maki pszennej
- ½ szklanki cukru lub ksylitolu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 2 czubate łyżki kajmaku
- orzechy lub patki migdałowe do ozdoby
- masło i bułka tarta do wysmarowania formy
Wykonanie:
Formę na babę wysmaruj masłem i obsyp bułką tartą. Masło rozpuść z czekoladą w kąpieli wodnej, cały czas mieszając. Dodaj żółtka, mielone migdały, mąkę i proszek do pieczenia, wymieszaj. Białka ubij na sztywno, dosypując cukier. Następnie dodaj białka do masy i delikatnie wymieszaj wszystko łyżką. Ciasto wyłóż do formy i piecz w piekarniku przez 40 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Wierzch ostudzonej babki polej wcześniej podgrzanym kajmakiem i posyp orzechami, migdałami lub rodzynkami.
Sernik z brzoskwiniami
Sernik na zimno, królewski, czy wiedeński, każdy smakuje wyśmienicie. Aksamitny sernik na Wielkanoc to obowiązkowa pozycja, która koniecznie musi pojawić się podczas świąt wielkanocnych. Przedstawiamy Wam wyjątkowo smaczny, wilgotny sernik na spodzie z ciasta. W masie serowej zatopione są kawałki brzoskwiń z puszki, a wierzch puszystego ciasta pokryty jest bezową warstwą. Musisz skosztować tego wypróbowanego przepisu.
Składniki:
Ciasto kruche:
- 450 g mąki pszennej
- 250 g masła
- 3 łyżki cukru
- 5 żółtek
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa serowa:
- 1 kg twarogu półtłustego dwukrotnie zmielonego lub twarogu z wiaderka
- 2 jajka
- 2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru (jedno opakowanie na 500 ml mleka)
- 140 g cukru pudru
- 125 g masła
Warstwa bezowa:
- 5 białek
- 200 g cukru
- szczypta soli
Dodatkowo - brzoskwinie w zalewie
Wykonanie:
Z podanych składników zagnieć kruche ciasto. Z ¼ części ciasta uformuj kulę, owiń folią i włóż do lodówki. Resztę ciasta wyłóż na prostokątną formę, nakłuj widelcem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na około 15 minut. Brzoskwinie odsącz i pokrój w kostkę. Masło utrzyj z cukrem pudrem na jasną masę. Miksując, dodawaj po jednym jajku, a następnie dołóż twaróg i budynie w proszku. Masę serową wyłóż na podpieczone ciasto, a następnie rozłóż na niej kawałki brzoskwiń. Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodając przy tym cukier. Masę bezową wyłóż na brzoskwinie, a schłodzone ciasto zetrzyj na wierzch ciasta na tarce o grubych oczkach. Sernik piecz około 1 godziny w temperaturze 180 stopni.
Karpatka
Tego słodkiego przysmaku chyba nie musimy nikomu przedstawiać. Karpatka to ponadczasowe, wyjątkowe ciasto, które możesz upiec nie tylko na Wielkanoc, ale praktycznie na każdą okazję. Doskonale sprawdzi się jako przysłowiowe "ciasto na niedzielę". Nie jest trudne w przygotowaniu, a do tego smakuje rewelacyjnie! Domownicy i Twoi goście będą w siódmym niebie, kiedy spróbują takiego smakołyka!
Składniki:
- 125 g masła
- 1 szklanka wody
- 1 szklanka mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 5 jajek
- 200 g miękkiego masła
- 750 ml mleka
- 2 budynie waniliowe
- 1/4 szklanki cukru
- cukier puder
- masło do posmarowania formy
Wykonanie:
Aby przygotować masę, ugotuj budynie zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie je wystudź. Zadbaj o to, by ich konsystencja była jednolita. Masło utrzyj na gładką i puszystą masę, a potem dodawaj do niego po łyżce budyniu. Przygotowany krem rozsmaruj na jednej części ciasta i przykryj drugim plackiem. Ciasto odstaw w chłodne miejsce na około godzinę, a następnie posyp jego wierzch cukrem pudrem.
Jeśli chcesz nieco zmodyfikować tradycyjny przepis na karpatkę do masy budyniowej, dodaj 2 łyżki masy kajmakowej. Dzięki temu ten ponadczasowy wypiek zyska nowy, oryginalny smak.
Pascha Wielkanocna
Przepisy na ciasta na Wielkanoc bywają różne. To jaki wypiek zagości na świątecznym stole, zależy w głównej mierze od preferencji smakowych domownikow i zaproszonych gości. Jednak warto w wielkanocnym menu uwzględnić klasyczną pachę wielkanocną, która symbolizuje bogactwo i dobrobyt. Pascha to tanie, lekkie i dobre ciasto bez pieczenia, które uwielbiają wszystkie dzieci.
Składniki:
- 1 laska wanilii
- 2 litry mleka
- 500 ml kwaśnej śmietany
- 250 g masła w temperaturze pokojowej
- 6 jajek
- 3/4 szklanki cukru pudru
- bakalie
- kandyzowana skórka pomarańczowa
Wykonanie:
Bakalie pokrój na drobne kawałki. Mleko zagotuj z laską wanilii, a następnie wlej do niego powoli jajka roztrzepane ze śmietaną. Całość gotuj cały czas mieszając, do momentu, aż dojdzie do podziału na ser i serwatkę. Powstałą miksturę ostudż i wyjmij wanilię. Durszlak wyłóż podwójną gazą i odcedź ser, który powinien być sypki. Masło zmiksuj z cukrem pudrem. Do miski lub makutry wsyp ser i stopniowo dodawaj do niego masło - wszystko starannie ucieraj, aż składniki idealnie się ze sobą połączą. Do przygotowanej masy dodaj bakalie, kandyzowaną skórkę i wymieszaj. Miskę wyłożoną gazą zalej powstalym kremem i wstaw do lodówki na całą noc. Gotową paschę przewróć na talerz do góry dnem i udekoruj według własnego uznania.
Przepisy na tradycyjne ciasta świąteczne są niezawodne i najlepsze, nie zmienia to jednak faktu, że warto użyć nutki swojej kulinarnej fantazji i nieco je modyfikować. Kto powiedział, że sernik zebra musi mieć w swoim składzie kakao? Można je śmiało zastąpić rozpuszczalną kawą!