Kompot z suszonych owoców z przepisu Magdy Gessler – na ciepło i na zimno!
Kompot z suszonych owoców to świetny pomysł na zdrowy, pyszny i orzeźwiający napój nie tylko w Święta Bożego Narodzenia! Co więcej, możesz kombinować z dodatkami, by modyfikować smak w taki sposób, jak lubisz i pić go zarówno na ciepło, jak i na zimno. Sprawdź nasz pomysł na kompot z owoców suszonych!
Kompot z suszonych owoców to świetny pomysł na zdrowy, pyszny i orzeźwiający napój nie tylko w Święta Bożego Narodzenia! Co więcej, możesz kombinować z dodatkami, by modyfikować smak w taki sposób, jak lubisz i pić go zarówno na ciepło, jak i na zimno. Sprawdź nasz pomysł na kompot z owoców suszonych!
Czy przepis na kompot z suszonych owoców sprawdza się tylko w święta? Absolutnie nie! Kompot ten idealnie sprawdzi się o każdej porze roku. Z dodatkiem rozgrzewających przypraw i podawany na ciepło polecany jest zimą. Z kolei z schłodzony i zaserwowany z orzeźwiającymi składnikami, takimi jak cytryna, pomarańcza czy limonka, będzie idealny na lato. Zachęcamy do spróbowania swoich sił w kuchni i przygotowania kompotu z suszonych owoców.
Kompot z suszonych owoców – przepis Magdy Gessler
Składniki na 2–3 litry kompotu (rekomendowana porcja to 200 ml na osobę)
• garść suszonych jabłek,
• garść suszonych jabłek wędzonych,
• 10 wędzonych suszonych śliwek,
• 10 suszonych fig,
• 10 suszonych moreli, najlepiej niesiarkowanych,
• opcjonalnie: suszona żurawina, rodzynki, suszone wędzone gruszki,
• woda,
• 1 czubata łyżka miodu lipowego lub innego ulubionego,
• przyprawy dla chętnych: kilka goździków, cynamon, anyż
• dla orzeźwienia: sok z cytryny
Przygotowanie:
1. Suszone owoce pokrój na mniejsze części, np. na połówki.
2. Przełóż owoce na sitko bądź durszlak i dokładnie przepłucz pod zimną wodą. Następnie włóż je do garnka.
3. Zalej owoce odpowiednią porcją wody – ok. 2 litrów. Ilość wody dostosuj do własnych preferencji i ilości użytych owoców – więcej wody to delikatniejszy smak.
UWAGA: owoce podczas gotowania napęcznieją, dlatego nie wybieraj zbyt małego garnka.
4. Zagotuj wodę z suszonymi owocami, a następnie gotuj na małym ogniu przez ok. 1 godzinę.
5. W połowie gotowania dodaj łyżkę miodu i kilka łyżek soku z cytryny. Pij na gorąco lub na zimno. Podawaj do posiłków, deserów lub pij go solo.
Przeczytaj także: Pstrąg po góralsku. Wyśmienity przepis od Magdy Gessler
Do czego pasuje kompot z suszonych owoców? Jak go podawać?
Kompot z suszonych jabłek, gruszek, śliwek i innych owoców pasuje do wielu różnych dań i deserów. Możesz podawać go na ciepło bądź na zimno – jako dodatek do rodzinnego obiadu albo rozgrzewający napój w chłodne wieczory. Kompot z suszu możesz podawać również w formie zupy z suszu z dodatkiem drobnego makaronu bądź kaszy manny. Taki kompot świetnie pasuje do różnych deserów, np. ciasteczek włoskich (rekomendujemy: Loacker Tortina Original, Bauli Pandoro Limonce - babka drożdżowa z kremem cytrynowym, Forno Bonomi - delikatne biszkopty podłużne).
Dlaczego warto przyrządzić kompot z suszonych owoców nie tylko w święta?
Kompot z suszonych owoców, jak już wiesz, jest dobry nie tylko w święta – warto go robić przez cały rok. Najlepiej sprawdzi się jednak w okresie jesienno-zimowym, czyli poza sezonem na świeże owoce. Suszone owoce mogą być w tym okresie źródłem wielu wartościowych składników odżywczych, takich jak witaminy, składniki mineralne, błonnik pokarmowy czy substancje bioaktywne.
Suszone jabłka są świetnym źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, a suszone śliwki to dobre źródło witaminy A oraz żelaza. Suszone morele to z kolei niezła dawka witaminy E oraz witamin z grupy B (B1, B2, PP), a także wapnia, potasu i również żelaza.
Wszystkie inne suszone owoce również charakteryzują się wysoką dawką prozdrowotnych substancji. Pamiętaj jednak, że suszone owoce to również skoncentrowane źródło cukrów prostych. Dzięki nim kompot jest bardzo słodki bez dodatku innych składników słodzących – dlatego zanim dodasz miód do kompotu, spróbuj, czy poziom słodkości nie jest już odpowiednio wysoki.
Przeczytaj także: Sprawdzony przepis na pizzę, którą zrobisz szybko w swoim piekarniku!
Przygotuj kompot z suszonych owoców według Magdy Gessler i rozgrzej się w zimowy wieczór!
Już wiesz, jak zrobić kompot z suszonych owoców! Teraz wystarczy zrobić kilka litrów pysznego napoju i cieszyć się jego smakiem, wybierając go zamiast gotowych soków czy napojów gazowanych. Korzyść odczuje nie tylko Twoje zdrowie, ale i portfel!
Jeżeli brakuje Ci składników, to nic straconego – na stronie sklepu Schroniska Smaków znajdziesz niezbędne produkty potrzebne do przygotowania kompotu oraz słodkie dodatki, które doskonale sprawdzą się w roli deseru.