Focaccia – jak ją zrobić i z czym podawać?

Focaccia co to jest? Sprawdź przepis

Potrawy kuchni włoskiej słyną z niepowtarzalnego smaku oraz prostoty. Dania są szybkie i łatwe w przygotowaniu, a przy tym smakują naprawdę obłędnie. Włoskie specjały cechują się również różnorodnością - do ich przygotowania często używa się świeżych składników dostępnych w danej okolicy, o danej porze roku. Jednym z najstarszych włoskich przysmaków jest focaccia, której nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa focaccio, oznaczającego ognisko domowe. Już w dawnych czasach focaccia gromadziła całą rodzinę wokół domowego paleniska podczas procesu jej wypiekania. 

W naszym artykule podpowiadamy, jak w domowym zaciszu przygotować pyszny włoski chlebek.

Potrawy kuchni włoskiej słyną z niepowtarzalnego smaku oraz prostoty. Dania są szybkie i łatwe w przygotowaniu, a przy tym smakują naprawdę obłędnie. Włoskie specjały cechują się również różnorodnością - do ich przygotowania często używa się świeżych składników dostępnych w danej okolicy, o danej porze roku. Jednym z najstarszych włoskich przysmaków jest focaccia, której nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa focaccio, oznaczającego ognisko domowe. Już w dawnych czasach focaccia gromadziła całą rodzinę wokół domowego paleniska podczas procesu jej wypiekania. 

W naszym artykule podpowiadamy, jak w domowym zaciszu przygotować pyszny włoski chlebek.

Co to jest focaccia?

Wypiek określany jest często mianem włoskiej pizzy lub włoskiego chleba. To pieczywo, które powstaje z drożdży, mąki, wody i oliwy. Proces jego przygotowania przebiega podobnie, jak ciasta na pizzę. Dodaje się do niej różnego rodzaju zioła oraz sól morską, z kolei tych składników nie znajdziemy w cieście do pizzy. Ten przysmak śmiało można przyrządzić w domu, jednak będzie nam potrzebna do tego odrobina cierpliwości.

Słodka i słona. Focaccia w wielu odmianach

Największą popularność przysmak ten zyskał we Włoszech w regionie Genui. Jeśli chodzi o smak, grubość i strukturę focacci, to jest ona zależna od regionu, w którym jest wypiekana. Jej prostotę docenili nie tylko mieszkańcy Włoch, ale również Hiszpanie, Argentyńczycy oraz Francuzi. Pomimo to, zazwyczaj jest ona kojarzona głównie z kuchnią liguryjską. Jako pierwsi przyrządzali ją Etruskowie. Początkowo pieczywo wypiekano bez dodatku drożdży, dlatego było ono dość płaskie, jednak z czasem zmieniało swoją formę i składniki na te, które były ogólnodostępne na danym obszarze. W ten oto sposób powstały niezliczone przepisy na ten włoski przysmak. 

Focaccie możemy spotkać w dwóch różnych wersjach - na słodko i na słono. W północno - zachodnich rejonach Włoch jada się focaccie dolce, posypaną cukrem, z rodzynkami, orzechami lub miodem. Istnieje również wenecka odmiana słodkiej wersji tego pieczywa - Focaccia Veneta, która wyglądem i smakiem przypomina raczej panettone niż włoski chlebek. 

Interesującą odmianą tego tradycyjnego rarytasu jest focaccia z ziemniakami pokrojonymi w cienkie plastry ułożone na wierzchu ciasta. Przysmak ten najbardziej przypadł do gustu nowojorczykom, którzy nazywają go ziemniaczaną pizzą.

Focaccia – jak ją zrobić i z czym podawać?

Ten tradycyjny włoski smakołyk będzie świetnie smakował w prostym zestawieniu z oliwą. Można zajadać go zarówno na ciepło, jak i na zimno. Smakowe oliwy z czosnkiem, chilli lub truflami podkreślą wyjątkowy smak pieczywa. Zaletą focacci jest to, że można jeść ją palcami, urywać miękkie, chrupiące kawałki pachnącego chlebka, a następnie maczać je w złotej oliwie. 

Ciekawym połączeniem jest focaccia z rozmarynem, suszonymi pomidorami lub pomidorkami koktajlowymi. Włoskie pieczywo idealnie sprawdzi się jako baza do kanapek w śródziemnomorskim stylu. Wystarczy pokroić je na grubsze części i zaserwować z plastrami pomidora, bazylią, oliwkami oraz mozzarellą. Foccia może być także doskonałym pomysłem na poczęstunek dla gości. Będzie smakowała wyśmienicie zapieczona z serem. Można przygotować ją także z dodatkiem czosnku, cebuli, czy z czarnymi oliwkami. Jeśli chcemy sprawić frajdę najmłodszym, warto przygotować focaccię na słodko np. z dodatkiem miodu lub syropu klonowego. 

Co warto wiedzieć przed przygotowaniem focacci?

Chcesz poznać sekret na wyśmienite, puszyste ciasto? Kluczem do sukcesu jest mąka. Najlepiej, jeśli użyjemy do tego celu mąki typu 00 np. Caputo Pizzeria. Warto zaopatrzyć się w nią w naszym sklepie internetowym Schronisko Bukowina. Jeśli jednak nie mamy jej w domu, możemy wykorzystać mąkę tortową pszenną typ 450. Następną ważną kwestią są drożdże - musimy podgrzać je w taki sposób, by ich nie sparzyć, bo w przeciwnym wypadku ciasto nie podwoi swojej objętości. Do przygotowania włoskiego pieczywa przyda się także dobrej jakości oliwa. Kiedy ugnieciemy ciasto, warto je dobrze skropić tłuszczem. Najważniejszą rzeczą, której będziemy potrzebowali, jest cierpliwość. Ciasto musi mieć czas, by wyrosnąć.

 

Najlepszy przepis na włoską przekąskę

Ten prosty przepis na focaccie z rozmarynem i solą to prawdziwy hit, który powinien na dobre zagościć w Twojej kuchni. Przymak możesz przygotować dla gości lub po prostu zajadać się nim na śniadanie lub kolację.

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej
  • 50 g świeżych drożdży
  • 25 g cukru
  • 25 g soli
  • 100 g oliwy z oliwek do ciasta oraz 1/4 szklanki do polania wierzchu przed pieczeniem
  • 250 ml ciepłej wody
  • sól gruboziarnista do posypania przed pieczeniem, rozmaryn lub tymianek

Wykonanie:

Z drożdży, wody, odrobiny mąki i cukru przygotowujemy zaczyn. W misce umieszczamy wszystkie pozostałe składniki łącznie z zaczynem. Wszystko wyrabiamy tak długo, aż z ciasta powstanie jednolita, elastyczna masa. Tak przygotowane ciasto przekładamy do czystego naczynia, przykrywamy i odstawiamy na około 30 minut, aby podwoiło swoją objętość. Wyrośnięte ciasto dajemy na blat i wałkujemy, a następnie wykładamy na blaszkę i zostawiamy do ponownego wyrośnięcia. Zanim włożymy focaccię do piekarnika nagrzanego do 220 stopni Celsjusza, w cieście robimy palcami lekkie wgłębienia, a później polewamy całość kilkoma łyżkami oliwy. Teraz musimy tylko nasz przysmak posypać rozmarynem oraz solą gruboziarnistą i wsunąć do pieca na 12 minut.

Smacznego!

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right

Powiązane wpisy

  1. Domowa pizza neapolitańska - jak zrobić włoską pizzę?
    Domowa pizza neapolitańska - jak zrobić włoską pizzę?

    Pizza to jedno z dań, które cieszy podniebienia wielu z nas. Cienkie ciasto, smaczny sos pomidorowy, mozzarella, świeża bazylia - to wyobrażenie powoduje chęć znalezienia się we Włoszech i zasmakowania tego rarytasu. Jeśli jednak nie jesteś w stanie wsiąść do samolotu i wybrać się na włoski weekend, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domowym zaciszu przygotować przepyszną domową pizzę!

    Czytaj więcej
  2. Włoskie przystawki i przekąski - co kupić i jak przygotować antipasti?
    Włoskie przystawki i przekąski - co kupić i jak przygotować antipasti?

    Podczas wystawnej kolacji w menu oprócz niezbędnych pozycji znajdziemy również przystawkę. To element, którego nie może zabraknąć przed daniem głównym. Dlaczego przystawka odgrywa tak ważną rolę w każdym menu? Jej zadaniem jest wyostrzenie zmysłu smaku i wzmożenie apetytu. Nie może być zbyt sycąca, dlatego warto mieć na uwadzę, by podać jej odpowiednią ilość. Małe przekąski sprawdzą się na każdą imprezę, ale też i wtedy, gdy odwiedzą nas niespodziewani goście. 

    Czytaj więcej