Żurek staropolski w chlebie - pyszny przepis na swojskie danie

Żurek staropolski w chlebie - pyszny przepis na swojskie danie

Żurek staropolski to specjalność kuchni polskiej, słowackiej, białoruskiej i ogólnie kuchni Słowian. Zazwyczaj przygotowuje się go na święta Wielkanocne, ale oczywiście można go gotować także w innym czasie. Przygotowaliśmy przepis, który jest bardzo prosty w wykonaniu i z pewnością zachęci Cię do ugotowania żurku w domu.

Żurek staropolski to specjalność kuchni polskiej, słowackiej, białoruskiej i ogólnie kuchni Słowian. Zazwyczaj przygotowuje się go na święta Wielkanocne, ale oczywiście można go gotować także w innym czasie. Przygotowaliśmy przepis, który jest bardzo prosty w wykonaniu i z pewnością zachęci Cię do ugotowania żurku w domu.

Jak ugotować żurek staropolski?

Przepis na żurek staropolski tak naprawdę jest bardzo łatwy. Cieszymy się, że próbujesz spróbować swoich sił w kuchni.  Często wydaje nam się, że niektóre potrawy są niezwykle trudne a po ich przygotowaniu zostaje nam tylko pośmiać się z siebie, ponieważ okazało się to bardzo łatwe. Jesteśmy pewni, że bez problemu uda Ci się przygotować klasyczny żurek.

Do jego przygotowania potrzeba jedynie bulionu warzywnego lub mięsnego na kościach (najlepiej wędzonych), kiełbasy (klasycznie białej, ale można również użyć zwykłej), zakwasu na żurek oraz kilku przypraw i innych dodatków, np. warzyw czy boczku.

Żurek jest potrawą kwaśną, zawiesistą i bardzo aromatyczną. Tak naprawdę to nic innego jak zakwaszona zupa mączna. Główny element żurku czyli zakwas to przecież nic innego jak mąka z wodą, która potrzebowała czasu aby się trochę skwasić. Żurek bardzo często podaje się w chlebie. Takie pieczywo przeznaczone na żur możesz kupić w piekarni lub upiec samemu. Nie jest to nic trudnego! Możesz wykorzystać przepis na Prosty Chleb na  [link] i upiec kilka mniejszych bochenków. Zachęcamy Cię do sprawdzenia naszego przepisu na żurek, zaprowadzimy Cię nim krok po kroku do domowego żurku staropolskiego. Zapach podpiekanego bochenka i aromat kwaśnej zupy zachęci domowników do spróbowania tego dania.

Składniki dla 6 osób:

Przygotowanie:

1. W garnku podsmaż plastry wędzonego boczku, a następnie plastry kiełbasy zwykłej.

2. W między czasie nakłuj kiełbasę białą widelcem, opal cebulę na palniku gazowym i obierz marchewkę. Marchewkę pokrój w talarki.

3. Podsmażone mięso wyjmij z garnka i zalej ten sam garnek bulionem z zielem angielskim i liściem laurowym – doprowadź do wrzenia. Gdy bulion będzie się już gotował, wyłącz go i zacznij parzyć kiełbasę białą.

Jak parzyć białą kiełbasę? Wystarczy zagotowany bulion zdjąć z ognia i włożyć do niego białą kiełbasę i zostawić na 20-30 min pod przykryciem. Kiełbasa będzie gotowa gdy skórka będzie miała szary kolor.

4. Po tym czasie wyjmij kiełbasę na talerz i wrzuć do bulionu marchewkę, rozgnieciony czosnek i przypaloną cebulę, gotuj przez 10 minut. Następnie wlej zakwas na żur, dodaj obie kiełbasy i boczek, dopraw majerankiem, solą, pieprzem.

5. Na koniec dodaj śmietanę 18% zahartowaną z łyżką zupy. Do szklanki wlej gorący bulion (1-2 łyżki) i dodaj śmietanę, wymieszaj dokładnie i wlej do garnka z resztą zupy,

6. W między czasie ugotuj jajka na twardo, obierz i pokrój na połówki.

7. W tym samym czasie można podpiec chlebki na żurek:

Chleb należy skroić z wierzchu, tak aby powstał „kapelusz” głębszą część chleba należy wydrążyć ręcznie bądź łyżką, posmarować masłem i zapiekać przez 10 min w 180 st. C.

8. Gdy wszystko będzie gotowe wlej gotowy żurek do chlebków i udekoruj ugotowanym jajkiem.

Żurek można podawać również z gotowanym ziemniakami okraszonymi skwarkami ze słoniny i boczku.

Żurek staropolski w chlebie – ciekawostki związane z przygotowaniem

Gotując żurek może okazać się, że brakuje pewnych smaków. Czym należałoby doprawić taką zupę? Warto spróbować dodać więcej majeranku, ale bez przesady, poeksperymentować z solą i pieprzem. Ciekawym rozwiązaniem będzie również użycie czosnku granulowanego. Jeżeli zupa okaże się za gęsta lub za rzadka należy również trochę pokombinować. Gdy będzie za gęsta wystarczy dolać więcej bulionu bądź wody, a gdy za rzadki to można dodać więcej mąki. Mąkę warto zahartować tak jak śmietanę, aby się nie zważyła. Dobrym rozwiązaniem będzie również wykorzystanie miękiszu, który był wyjęty z bochenków chleba na żurek. Przy okazji ogranicza się marnowanie chleba J

Podsumowanie

Jak widzisz przygotowanie żurku staropolskiego nie jest bardzo trudne, gotując samemu możesz dostosować smak tak, aby Ci odpowiadał. Może lubisz więcej majeranku lub odrobinę bardziej kwaśne smaki? Warto eksperymentować w kuchni, ponieważ dzięki temu poznajemy również lepiej swoje upodobania kulinarne. Żurek to potrawa typowo wielkanocna, ale sprawdzi się również na rodzinnych imprezach okolicznościowych lub podczas typowego, niedzielnego obiadu.

Izabela Daniel

Dietetyczka z wykształcenia i pasji. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny, w trakcie którego pokochała również gotowanie. Na co dzień prowadzi insta-bloga @Zdrowe_Smaki, na którym zajmuje się edukacją żywieniową, obaleniem mitów dietetycznych, walką ze skrajnościami oraz tworzeniem przepisów. Kocha wykorzystywać warzywa na różne sposoby, ale chętnie upiecze także pizzę czy drożdżowe bułeczki. Uważa, że w zdrowym odżywianiu najważniejszy jest balans - 80% zdrowego odżywiania i 20% delikatnych odstępstw.

arrow-left Poprzedni wpis
Następny wpis arrow-right