Rodzaje włoskiego pieczywa - czym wyróżniają się włoski chleb i bułki?
Włoskie pieczywo jest niezwykle zróżnicowane i bogate w smaku, cechuje się różnorodną teksturą i wyglądem. Obok makaronów i pizzy stanowi bardzo istotny element włoskiej kuchni opartej w dużej mierze na produktach mącznych. Dziś różne rodzaje włoskich wypieków, głównie z mąki pszennej, są popularne na całym świecie, świetnie sprawdzając się zarówno jako przystawka, jak i element śniadania czy kolacji. Dzięki łatwemu dostępowi do włoskiej mąki możesz wypróbować pieczenie chlebowych wyrobów w swoim domu i zajadać się jeszcze ciepłym, włoskim pieczywem. Włosi cenią sobie codzienne, świeże pieczywo i przykładają do jego wyrobu bardzo dużo uwagi. Każdy region szczyci się swoim sztandarowym rodzajem chleba.
Wybierz pyszne pieczywo i podaj je z ulubionymi dodatkami
Chleb stanowi dla Włochów bardzo ważny składnik codziennej diety. Podaje się go niemal do każdego posiłku, zarówno na ciepło, jak i na zimno. Bardzo często możemy spotkać się z przekąską złożoną z pieczywa i oliwy z oliwek, pieczywo podaje się do makaronów i past, a także oczywiście do sałatek i świeżych warzyw. Chleb jest także bazą szalenie popularnych kanapek, czyli panino (panini). Charakterystyczną cechą jest chrupiąca skórka, puszyste wnętrze, często aromat ziół i dodatków - włoskie piekarnie tworzą wiele fantastycznych wypieków, które zachwycają na całym świecie. Ogromną zaletą drożdżowych wypieków jest możliwość podania ich na wiele sposobów, a przy okazji eksperymentowania ze smakiem słodkim i wytrawnym.
Sprawdź niezwykle bogatą ofertę oryginalnych produktów prosto ze słonecznej Italii w sklepie online Schronisko Bukowina i przekonaj się, że smak prawdziwych Włoch jest na wyciągnięcie ręki.
Ciabatta
To rodzaj pieczywa z białej mąki. Chleb ten ma miękką strukturę wewnątrz, a na zewnątrz chrupiącą i lekko zrumienioną skórkę. Jego cechą szczególną jest dość nieregularna forma, każdy bochenek ma owalny kształt, ale poszczególne wypieki różnią się od siebie. Jest to najbliższy odpowiednik francuskiej bagietki. Doskonale nadaje się do kanapek, z których największą popularnością cieszy się uwielbiane także w Polsce panini. Jest to jedna z flagowych włoskich potraw na śniadanie czy kolację. Korzystając z bogactwa spiżarni online Schronisko Bukowina wybierz aromatyczne prosciutto, ulubiony ser i oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia i voila - pyszna, włoska kolacja gotowa. Wnętrze ciabatty charakteryzuje się dużymi bąblami, dzięki temu, że czas wyrastania jest odpowiednio długi.
Focaccia
Prosty chlebek, przypominający pizzę dobrze wyrośniętą jest absolutnym hitem, jeśli chodzi o przekąski, dodatek do sałatek czy przekąsek na imprezę. Zazwyczaj robiony w prostokątnej formie spłaszczony chlebek oparty jest o ciasto podobne do ciasta na pizzę, a jego cechą charakterystyczną jest powierzchnia z wgłębieniami tworzonymi przy wypełnianiu formy. Ciasto musi mieć zapewniony długi czas wyrastania, najlepiej jest robić je włoskiej mące typu 00 firmy Caputo dostępnej we włoskim dziale sklepu online Schronisko Bukowina. Focaccię możemy urozmaicić różnymi dodatkami. W wersji podstawowej wierzch posypujemy solą morską i polewamy oliwą, ale do focacci warto jest dodać także zioła, na przykład niezastąpiony rozmaryn lub bazylię. Włosi podają ją także na słodko z rodzynkami, lub w wersji z dużą ilością parmezanu i suszonymi pomidorami.
Pane pugliese
Pochodzący z regionu Puglia chleb pane pugliese to jeden z tradycyjnych, południowowłoskich wypieków opartych o drożdże i oliwę, z którego słynie ten region Włoch. Dość mocno przypomina nasze bochenki chleba, ma chrupiącą, twardawą skórkę i miękkie wnętrze. Świetnie smakuje, gdy dodamy do ciasta zioła, posiekane oliwki lub pomidory suszone. Sprawdza się dobrze jako baza do kanapek. Zaczyn przygotowuje się wcześniej i pozostawia na całą noc, by zaszedł odpowiednio proces fermentacji. Do wyrastania ciasta potrzeba około 2 godzin. Cierpliwość jednak bardzo się opłaca, gdyż sam chleb bardzo długo zachowuje świeżość.
Grissini
Tak zwane włoskie chlebki to chrupiące, cienkie paluszki, które możesz przegryzać same, z dodatkiem pasty warzywnej lub jako element sałatki. To lekkostrawne pieczywo robi się w oparciu o receptury sięgające XVII wieku. Wypieka się je z ciasta na tradycyjne pieczywo, i jak inne włoskie wypieki, także grissini uwielbiają towarzystwo ziół, morskiej soli czy sezamu lub czarnuszki.
Rosetta
Ten chleb ma kształt podobny do róży i jest bardzo popularny w Rzymie. Jest miękki w środku, z chrupiącą skórką na zewnątrz. Jego kształt umożliwia odrywanie jego kawałków po trochę bez użycia noża. Bazuje na mące pszennej, możesz przyrządzić go na mące Saccorosso firmy Caputo, dostępnej w sklepie internetowym Schronisko Bukowina.
Pane di Altamura
Pochodzący z regionu Apulia chleb ma chroniony status DOP (Denominazione di Origine Protetta). Jest wyrabiany z semoliny i ma mocny, intensywny smak.
Włoskie pieczywo odzwierciedla różnorodność regionalną i kulturową tego kraju, oferując bogactwo smaków i doświadczeń kulinarnej podróży. Sprawdza się tu zasada stosowana przy całym podejściu do gotowania - niewiele elementów, ale zawsze muszą to być najwyższej jakości składniki. Pachnące włoskie pieczywo, plaster dojrzewającej szynki, ulubiony ser, odrobina rukoli, kilka kropel oliwy - takiemu śniadaniu trudno się oprzeć!