Co można jeść z konfiturą? Nasze inspiracje
Goście w drodze, a Ty nie masz pomysłu na deser? A może nie goni Cię czas, ale nabrałaś ochoty na coś słodkiego? Co zrobić kiedy masz chęć zjeść jakiś deser, a nie masz wystarczającej liczby składników? Ciekawym rozwiązaniem tych problemów jest słoik z konfiturą, który warto mieć zawsze w swojej spiżarce. W tym artykule podpowiadamy jak go wykorzystać.
Goście w drodze, a Ty nie masz pomysłu na deser? A może nie goni Cię czas, ale nabrałaś ochoty na coś słodkiego? Co zrobić kiedy masz chęć zjeść jakiś deser, a nie masz wystarczającej liczby składników? Ciekawym rozwiązaniem tych problemów jest słoik z konfiturą, który warto mieć zawsze w swojej spiżarce. W tym artykule podpowiadamy jak go wykorzystać.
Konfitura i jej rola w kuchni
Konfiturę uwielbiają dzieci - kochają dodawać ją do naleśników lub na pyszną kanapkę. Konfitura domowa jest jednak ulubienicą nie tylko najmłodszych, ale również i dorosłych. Dobrym pomysłem jest trzymanie co najmniej jednego słoiczka w zapasie, np. w spiżarni lub lodówce. Dzięki temu będziesz mogła wyczarować pyszną przekąskę lub wyśmienity deser bez biegania do sklepu po świeże owoce.
Konfitury z owoców spełniają wiele istotnych ról w gotowaniu i odżywianiu. Warto zwrócić oczywiście uwagę na te konfitury, które charakteryzują się dobrym składem (takim jak te z naszego sklepu), a dodatkowo wręcz zamykają lato w słoiczku, przypominając jego smak i zachowując wartości odżywcze owoców nawet zimą. Dzięki temu konfitura w Twoim domu będzie charakteryzować się wyższą zawartością witamin, składników pokarmowych i innych substancji bioaktywnych w porównaniu do m.in. dżemów ze zwykłego sklepu. Domowe konfitury z naszego sklepu to przede wszystkim owoce z dodatkiem cukru. Cukier musi się w nich znaleźć, ponieważ spełnia wiele ważnych funkcji technologicznych.
Warto wykorzystywać potencjał kulinarny konfitury, a tym samym poznać rolę jaką spełnia w gotowaniu - oczywiście w kontrolowanych ilościach. Chyba, ze jesteś sportowcem – wówczas duże ilości takich przetworów mogą nieźle pomóc w spełnieniu dziennego zapotrzebowania na węglowodany.
Do czego można dodać porcję konfitury?
Mała porcja konfitury smakuje wyśmienicie. Konfitura, która znajduje się w Twoim domu, w kilka chwil pomoże Ci stworzyć pyszny deser. Jeżeli masz w zapasie również ciasto francuskie, wówczas pomysł na słodką przekąskę nasuwa się sam! Przepisy z konfiturą warto spisywać w przepiśniku lub zapisywać w przeglądarce internetowej - to zdecydowanie ułatwi rozwiązanie problemu, kiedy na szybko trzeba coś przygotować. Poza tym fajnie zdobyć wiedzę jak zrobić rogaliki z konfiturą lub innym dodatkiem. Rogaliki z konfiturą smakują wyśmienicie, szczególnie gdy użyjesz tej ze swoich ulubionych owoców sezonowych.
Jak odróżnić dobrą konfiturę od złej? Czym różni się konfitura od dżemu?
Konfitura to z czystej definicji owoce gotowane w cukrze (a dokładniej w syropie cukrowym zrobionym z wody i cukru). Do ugotowania takiej domowej konfitury wybiera się najlepsze pod względem jakości owoce, które nie są w żaden sposób uszkodzone - muszą być dojrzałe i bardzo słodkie, czyli takie jakie są w szczycie sezonu. Ze względu na wysoką zawartość cukru w konfiturach nie powinno znaleźć się więcej konserwantów, ponieważ cukier w takich ilościach sam nieźle radzi sobie z konserwacją.
Z tego względu odróżnienie dobrej konfitury od złej okazuje się bardzo proste, ale do tego wrócimy za chwilę. Odróżnienie konfitury od dżemu również jest dość łatwe. Dżem, jest przetworem owocowym, który jest przyrządzany z całych owoców lub ich części. Do jego przygotowania również używa się cukru, ale można użyć również dodatków zagęszczających np. pektyny. W porównaniu do konfitury owocowej, dżem ma mniejszą zawartość owoców. Zawartość owoców zarówno w przypadku dżemów, jak i konfitury jest podawana na słoiczku. Dobra konfitura potrzebuje ponad 100g świeżych owoców na przygotowanie 100g konfitury. Konfitura malinowa ze sklepu Schronisko Smaków została zrobiona ze 150 g malin na 100 g produktu gotowego, czyli domowej konfitury malinowej. Większa zawartość owoców w produkcie zazwyczaj równa się lepszą jego jakością.
Z kolei dżemy potrafią mieć w swoim składzie mniej niż 50 g owoców użytych na 100 g produktu końcowego. Jak w takim razie odróżnić dobrą konfiturę od tej złej? Przede wszystkim pamiętaj, że dobra konfitura składa się z dużej ilości owoców i cukru, a ta gorszej jakości będzie miała w swoim składzie zbędne dodatki, np. gumę guar i gumę ksantanową, regulatory kwasowości czy syrop glukozowo – fruktozowy – odpowiednik cukru, ale gorszej jakości.
Konfitura na kilka sposobów
Wiesz już jak odróżnić konfiturę od dżemu i wybrać tę, która jest lepszej jakości. Podsunęliśmy Ci już kilka pomysłów na to, jak wykorzystać ją w kuchni, ale rogaliki z ciasta francuskiego to niejedyne rozwiązanie.
Konfitura sprawdzi się oczywiście na śniadanie - jako dodatek do kanapek z serkiem śmietankowym lub twarożkiem, a także do tostów z masłem orzechowym. Konfitura to również świetny pomysł na nadzienie do naleśników, posmarowanie placuszków lub nadzienie w cieście. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do kruchej tarty z kremem z mascarpone.
Deser na szybko, czyli pyszna tarta z kremem mascarpone
Aby ją zrobić zagnieć kruche ciasto, a następnie wyłóż nim blachę do pieczenia tart. Podpiecz spód ciasta przez 30 minut w piekarniku, a potem zostaw do ostudzenia. Następnie wystarczy posmarować spód ciasta ulubioną konfiturą. Ciekawym rozwiązaniem będzie konfitura z malin lub dzikiej róży. Na końcu przykryj całość świeżo ubitym kremem z mascarpone i śmietanki. Całość zostaw do schłodzenia w lodówce, a później udekoruj świeżymi owocami. Oto pomysł na bardzo łatwą, a jednocześnie wyśmienitą tartę.
Jaki deser w konfiturą można jeszcze przygotować?
Z konfitury możesz przygotować również mus z galaretką albo ryż z konfiturą, ciastka nadziewane, ale również możesz dodać ją do dań mięsnych. Idealnie nada się tutaj oczywiście konfitura z żurawiny. Przepisy na dania z konfiturą mogą powstawać w Twojej wyobraźni. Wystarczy chwilę poszukać, pomyśleć lub iść na żywioł i zobaczyć co z tego wyniknie.
ZERO WASTE – Jak wykorzystać resztki konfitury?
Na dnie słoiczka zostało Ci trochę pysznej konfitury? Ciężko ją wygrzebać łyżką, a co dopiero użyć do jakiegoś dania? Oczywiście najlepszym i najprostszym rozwiązaniem będzie posmarowanie nią kromki chleba i zjedzenie zwykłej kanapki (choć z naszą konfiturą na pewno nie będzie ona taka zwykła!). Jeżeli jednak nie masz na to ochoty, koniecznie wypróbuj herbatę z konfiturą! Zagotuj wodę na herbatę, wlej część wrzątku do słoiczka z konfiturą tak, abyś mogła zgarnąć całą jego zawartość. Zalej pozostałym wrzątkiem herbatę i gdy się zaparzy wlej konfiturę z wrzątkiem. Konfitura osłodzi Twój napój, więc warto dodać odrobinę soku z cytryny. Takie rozwiązanie jest doskonałe na chłodne wieczory.
Co zrobić w upalne dni? Możesz przygotować Iced Tea albo lemoniadę: zalać słoiczek wodą, mocno wytrząsać jego zawartość i przelać do szklanki z kostkami lodu, dodatkiem mięty lub innych świeżych ziół i cytryny. Świetny pomysł na orzeźwienie i wykończenie zapasów lodówki.
Lato zamknięte w słoiczku, czyli kilka słów na koniec
Konfitury domowe oraz te ze sklepu Schronisko Smaków charakteryzują się dobrym składem, pozbawione są niepotrzebnych dodatków, a także zachowują lato na lata w słoiczkach. Dzięki temu mogą dostarczać różnych witamin przez cały rok. Mając zawsze kilka słoiczków konfitury w swojej spiżarni możesz przygotować wiele pysznych dań i wypieków. Koniecznie sprawdź co z tego wyniknie!