10 przykazań i częstych błędów podczas robienia domowych nalewek

Nalewki to tradycyjne trunki, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Są to alkoholowe wyciągi z owoców, ziół, kwiatów, czy korzeni. W procesie ich powstawania, alkohol wydobywa wszystkie cenne substancje znajdujące się w roślinach i doskonale je konserwuje. Jesteś ciekaw, jak przygotować wyśmienite nalewki w domowym zaciszu? Wystarczą Ci odpowiednie składniki takie jak owoce, alkohol, cukier i cierpliwość! W naszym artykule przedstawimy pokrótce kilka porad, które ułatwią Ci domową produkcję tego wybornego trunku!

Krótka historia domowych nalewek 

Pierwsze nalewki powstawały z wina i miodu, a ich prekursorem był Hipokrates. W Polsce ten rodzaj alkoholu pojawił się w II połowie XVI wieku, kiedy na tronie zasiadał Henryk Walezy. Popularnością wśród szlachty cieszyły się wówczas głównie miody oraz piwo, jednak nalewki również zyskały uznanie ówczesnych smakoszy. Zajmowały one w szlacheckich dworkach honorowe miejsce w każdej apteczce. Doceniano ich walory smakowe i właściwości zdrowotne. Zamiłowanie do nalewek pozostało Polakom do dzisiaj. Chętnie sięgamy po nie przy biesiadnym stole lub wykorzystujemy je do deserów i wypieków. 

Te zjawiskowe napoje możemy podzielić ze względu na składniki, z których zostały przygotowane, a mianowicie: 

  • owocowe - wiśniówka, jeżynówka, pigwówka, malinówka
  • ziołowe - nalewka miętowa
  • korzenne - imbirówka
  • miodowe - nalewka miodowa

Z czego można zrobić domową nalewkę?

Przygotowanie tych przepysznych trunków nie jest trudne. Należy odpowiednią ilość owoców zasypać cukrem, a następnie zalać spirytusem i pozostawić na jakiś czas, aby później móc raczyć się staropolskim napitkiem. Do przyrządzenia nalewki potrzebne będą Ci owoce np. takie jak: truskawki, maliny, wiśnie, jagody, aronie lub czarny bez. Możesz także modyfikować smak alkoholu, dodając do niego przyprawy korzenne oraz zioła np. pokrzywę, dziurawiec, czy cynamon i anyż. Tworzenie alkoholowych rarytasów może przynieść niesamowitą satysfakcję. Uzbrój się w cierpliwość, zaopatrz się w najlepszej jakości składniki i nabierz wprawy w robieniu domowych nalewek. Zanim jednak przystąpisz do działania, podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę przy domowej produkcji tych staropolskich trunków.

10 wskazówek, jak zostać mistrzem nalewek 

Natura zachwyca nas krajobrazami oraz raczy swoimi darami. Kiedy tylko pojawiają się maliny, wiśnie oraz pigwa, to znak, że rozpoczyna się także sezon na domowe przetwory. A to może oznaczać tylko jedno - produkcja nalewek rusza pełną parą! Zapamiętaj nasze cenne porady i zostań mistrzem nalewek!

1. Wybierz dobrej jakości owoce

Owoce to składniki nalewki, które mają spory wpływ na jej smak. Do przygotowania trunku najlepiej wykorzystać owoce świeże, soczyste, pochodzące z własnej uprawy lub od lokalnego dostawcy. Ważne, aby nie były one pryskane oraz nawożone pestycydami, ponieważ może to niekorzystnie oddziaływać na smak oraz zdrowie osób spożywających alkoholowy napój. Pamiętaj, że zanim umieścisz owoce w naczyniu, musisz je najpierw dokładnie umyć i osuszyć, w przeciwnym razie, w nalewce znajdzie się za dużo wody. 

Do nalewki domowej roboty staraj się wybierać dojrzałe owoce, inaczej końcowy smak napoju może być nieco kwaśny. 

2. Zamróź gorzkie owoce

Niektóre owoce takie jak tarnina, jarzębina, czy jałowiec mają cierpki i gorzkawy smak, jeśli chcesz, aby nie był on wyczuwalny w nalewce, włóż je najpierw na kilka godzin do zamrażalnika. W taki oto sposób owoce oddadzą więcej soku, a Ty pozbędziesz się goryczy i nadasz trunkowi delikatniejszego smaku. 

3. Nie używaj zbyt mocnego alkoholu

Jeśli do przygotowania nalewki użyjesz nierozcieńczonego z wodą 96% spirytusu lub wódki, całkowicie zabijesz smak owoców. Zbyt mocny alkohol sprawia, że ściany komórkowe owoców i roślin zamykają się, co w efekcie powoduje mdły smak nalewki. 

4. Zaopatrz się w odpowiednie naczynia 

Do produkcji nalewek koniecznie będziesz potrzebować naczyń takich jak szklane słoje ze szczelnym zamknięciem. Są to pomocne akcesoria, które warto mieć pod ręką. To właśnie w nich zachodzi proces maceracji, polegający na moczeniu surowca w odpowiednim rozpuszczalniku (w tym przypadku chodzi o alkohol) w celu wydzielenia określonego składnika. Oprócz słoi warto być zaopatrzonym również w gęste sitko, filtry do kawy do filtrowania nalewu, butelki do przechowywania oraz eleganckie karafki do podania gotowych napojów.

5. Nie używaj wody destylowanej

Zdarza się, że w przepisie na nalewki jako składnik występuje woda. Pamiętaj, aby do przygotowania trunku nie używać wody destylowanej. Nie ma ona żadnej wartości biologicznej i wpłynie niekorzystnie na jakość nalewki. Najlepsza w tej sytuacji okaże się woda mineralna, czy źródlana lub po prostu woda z kranu.

6. Uważaj z przyprawami

Improwizacja nie sprawdza się dobrze przy produkcji nalewek. Nieśledzenie przepisu oraz stosowanie nieodpowiednich proporcji i składników może zakończyć się fiaskiem. Przepisy na domowe nalewki, które znajdziesz w książkach kucharskich lub blogach są sprawdzone i nie warto ich modyfikować. Jeśli chcesz uzyskać smaczną nalewkę, używaj odpowiednich proporcji i przypraw. Wybierz te najwyższej jakości, które nie są mielone i rozdrobnione. Niech będzie to np. laska wanilii, cynamon w kawałku, czy korzeń imbiru. Pamiętaj, aby przyprawy dodawać ostrożnie, z umiarem. Ich zadaniem jest jedynie podkreślenie smaku alkoholu, a nie całkowite jego przytłumienie.

7. Przechowuj nalewkę w odpowiednim miejscu

Tego rodzaju trunki najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, w zacienionym miejscu, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Zadbaj o to, aby butelki były dobrze dokręcone. Nalewki mogą stać dość długo, jedynie te, które w swoim składzie mają mleko lub jajko, po otwarciu najlepiej przetrzymuj w lodówce.

8. Sprawdź, czy nalewka jest klarowna

Aby nalewka była przezroczysta, pozbawiona zanieczyszczeń i osadu, po odcedzeniu owoców musisz kilka razy przepuścić ją przez papierowe filtry do kawy lub gęste sitko. Dobrze, aby po każdym przecedzeniu nalewka odpoczęła kilka godzin. W tym czasie znajdujące się w niej drobinki opadną na dno butelki, a przy ponownym zlewaniu osadzą się na filtrze.

9. Nie spiesz się i cierpliwie czekaj

Jak wiadomo, stres jest złym doradcą. Dewiza ta tyczy się także domowej produkcji nalewek. Pozwól połączyć się wszystkim składnikom. Im dłużej nalewka leżakuje, tym bardziej zyskuje wyrazisty smak i aromat. Nie próbuj nalewki w momencie, gdy się maceruje. Aby wyróżniała się ona odpowiednimi walorami smakowymi, musi być przechowywana w ciepłym, ale ciemnym miejscu. Kiedy zostanie przefiltrowana i przelana do butelek, powinna zostać umieszczona w chłodzie, by mogła spokojnie dojrzewać.

10.  Działaj dwuetapowo

Pyszne nalewki uzyskasz, jeśli przygotujesz je w dwóch etapach. Mamy tu na myśli macerowanie i leżakowanie. Macerowanie, sprawia, że moczone w alkoholu owoce wydzielają sok i odpowiedni aromat. Zabieg ten powinien odbywać się w ciepłym i jasnym miejscu np. na parapecie. Z kolei leżakowanie najlepiej, aby odbywało się w miejscu chłodnym i ciemnym np. piwnicy lub spiżarni. Działając dwuetapowo, masz pewność, że Twoje wyroby zyskają piękną barwę oraz będą smakowały wyśmienicie. Pamiętaj, aby nie iść na skróty - jeśli alkoholowy rarytas nie jest wystarczająco słodki, nie dosładzaj go cukrem, tylko przygotowanym syropem cukrowym. 

Smaczne i zdrowe nalewki znajdziesz w naszym sklepie internetowym Schronisko Bukowina. Te trunki wpisały się do polskiej tradycji na dobre. Goszczą na naszych stołach od wielu lat, towarzyszą nam podczas rodzinnych spotkań oraz biesiad. Aromatyczne nalewki domowe szczególnie do gustu przypadły kobietom, które pokochały je za delikatny, wysublimowany smak oraz piękny kolor. Te lekkie i słodkie alkohole takie jak nalewka z czarnego bzu, wiśni, czy nalewka z pigwy zdobyły także uznanie wśród panów. Są tak dobre, że nie trzeba ich popijać. A ich największą zaletą jest to, że mają one korzystny wpływ na nasze zdrowie. Nalewki lecznicze idealnie sprawdzą się na przeziębienie, grypę, czy problemy związane z układem trawiennym i krążenia.