Marzy Ci się babka piaskowa? Z naszym przepisem upieczesz idealną!
Babka piaskowa to tradycyjne ciasto wielkanocne, którego nie może zabraknąć podczas świąt, ale nie tylko! Klasyczna babka piaskowa lub marmurkowa z pewnością zasmakuje całej rodzinie, zwłaszcza jeśli podasz ją z kawą i herbatą. Jak ją zrobić? Przepis na babkę mamy dla Ciebie poniżej!
Babka piaskowa to tradycyjne ciasto wielkanocne, którego nie może zabraknąć podczas świąt, ale nie tylko! Klasyczna babka piaskowa lub marmurkowa z pewnością zasmakuje całej rodzinie, zwłaszcza jeśli podasz ją z kawą i herbatą. Jak ją zrobić? Przepis na babkę mamy dla Ciebie poniżej!
Spis treści:
1. Babka piaskowa – przepis na idealne ciasto nie tylko na Wielkanoc
2. Jak podawać babkę piaskową? Oto nasze pomysły
3. Dodatkowe wskazówki dotyczące pieczenia babki piaskowej
4. Przygotuj wielkanocny stół ze Schroniskiem Bukowina
Każda mama z pewnością podzieliłaby się swoim własnym przepisem na ten klasyczny deser, ale zachęcamy do spróbowania naszego. Przepis na babkę piaskową jest prosty i szybki w przygotowaniu, ale musi być zrobiony dokładnie tak, jak opisujemy – w innym wypadku może nie udać się stworzenie pożądanej struktury bądź formy.
Na szczęście dzięki Schronisku Bukowina nie musisz się o nic martwić. Przyrządzając ciasto tak, jak opisaliśmy, z pewnością zrobisz wszystko tak jak należy i cała rodzina będzie mogła zajadać się pysznym ciastem. Babka wielkanocna z naszego przepisu z pewnością podbije serca Twoich najbliższych i na stałe zagości w Twoim zeszycie z przepisami. Przekonaj się o tym!
Polecamy także: Przepis na jajka faszerowane na Wielkanoc w 3 odsłonach!
Babka piaskowa – przepis na idealne ciasto nie tylko na Wielkanoc
Składniki na babkę na ok. 15 małych kawałków
• mąka włoska do słodkich wypieków lub pszenna typ 450–500 – 90 g,
• skrobia ziemniaczana – 90 g,
• jajka w rozmiarze L, ogrzane do temperatury pokojowej – 2 sztuki,
• cukier trzcinowy – 80 g,
• proszek do pieczenia – 1 łyżeczka,
• sól – szczypta,
• olej rzepakowy rafinowany lub rozpuszczone i ostudzone masło klarowane – 115 g,
• pomarańcza – skórka i sok – 1 sztuka,
• cukier puder – 50 g lub więcej,
• opcjonalnie: bułka tarta do wysypania formy.
Niezbędna będzie także forma na babkę z kominem o pojemności ok. 1 l.
Przygotowanie
1. Mąkę do słodkich wypieków, skrobię ziemniaczaną, sól i proszek do pieczenia przesiej do miski i dokładnie wymieszaj.
2. Do drugiej miski wbij jajka, następnie dodaj do nich cukier trzcinowy i waniliowy. Jajka ubij z cukrem na puszystą masę – ubijaj do momentu, aż cukier się całkowicie rozpuści (ok. 3–4 minuty).
3. Gdy cukier się rozpuści, a masa będzie jasna i puszysta, zacznij stopniowo i powoli wlewać olej rzepakowy lub masło klarowane. Mieszaj wszystko razem na niskich obrotach miksera do połączenia składników.
4. Do masy z jajek, cukru i tłuszczu dorzuć suche składniki i wymieszaj całość silikonową łopatką.
5. Formę na babkę wysmaruj masłem (możesz też podsypać ją bułką tartą, by łatwo było później wyjąć ciasto) i wlej do niej przygotowaną masę. Wyrównaj całość i wstaw do nagrzanego do 170–180°C piekarnika na ok. 50 minut. 5–10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia wbij w ciasto drewniany patyczek (np. do szaszłyków) i sprawdź, czy jest suchy. Jeżeli tak, to możesz włączyć piekarnik; jeżeli nie, sprawdź ponownie za 10–15 minut.
6. Gdy ciasto się upiecze, wyłącz piekarnik. Studź babkę w uchylonym piekarniku przez 15 minut, następnie przełóż ją na blat. Możesz przełożyć jeszcze ciepłą babkę z blachy na paterę lub kratkę do całkowitego wystudzenia.
7. Podczas studzenia babki przygotuj lukier pomarańczowy, cytrynowy czy klasyczny. Wyciśnij sok z pomarańczy i dodaj taką ilość cukru pudru, aby lukier miał odpowiednią gęstość. Dokładnie całość wymieszaj. Gdy babka ostygnie, polej ją lukrem i obsyp startą skórką z pomarańczy.
Jak podawać babkę piaskową? Oto nasze pomysły
Babka piaskowa to tradycyjne danie, którego nie może zabraknąć na stole podczas wielkanocnego śniadania i ogólnie całego okresu świąt. Ze względu na charakterystyczną strukturę ciasta przypominającą piasek jedzenie babki wymaga intensywnego popijania! Idealnie w tym przypadku sprawdzi się herbata owocowa, czarna bądź zielona, kawa z mlekiem lub samo podgrzane ciepłe mleko.
Babka piaskowa to najlepszy wybór na deser po obfitym świątecznym śniadaniu. Możesz podawać ją oblaną pysznym lukrem przygotowanym z cytrusów lub polewą czekoladową. Idealnie sprawdzi się także posypka z cukru pudru – jak widzisz, opcji dekoracyjnych może być naprawdę wiele!
Dodatkowe wskazówki dotyczące pieczenia babki piaskowej
Korzystając z przepisu na babkę wielkanocną, pamiętaj, aby trzymać się wszystkich punktów opisanych przez nas w sposobie przygotowania. Aby uzyskać pożądaną strukturę ciasta, nie możesz pominąć skrobi ziemniaczanej, ponieważ to właśnie ona odpowiada za ostateczny efekt. Pamiętaj również, aby odpowiednio ubić jajka z cukrem na jasny puch, ponieważ cukier musi się całkowicie rozpuścić, a ciasto poprzez ubijanie napowietrzyć.
Polecamy również: Łatwy mazurek – przepis, który wykorzystasz nie tylko podczas Wielkanocy
Przygotuj wielkanocny stół ze Schroniskiem Bukowina
Podczas tworzenia potraw i deserów wielkanocnych pamiętaj o korzystaniu z jak najlepszych składników, które będą gwarantem udanych świąt. Najlepsze produkty przydatne do przygotowania świąt wielkanocnych znajdziesz w sklepie on-line Schroniska Bukowina – sprawdź, jakie to proste (i pyszne)!