window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag() {dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('set', {'currency': 'PLN'}); gtag('set', {'link_attribution': true}); gtag('set', {'anonymize_ip': false}); gtag('set', {'allow_ad_personalization_signals': true}); gtag('config', 'UA-114195288-1'); //Second tag id gtag('config', 'UA-114195288-4'); !function(f,b,e,v,n,t,s){if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};if(!f._fbq)f._fbq=n; n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0';n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script','https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '540500750323144'); fbq('track', "PageView"); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-NS4RX3L');
Jak zorganizować piknik?

Jak zorganizować piknik?

Wiosna i lato to idealny okres na zorganizowanie pikniku z drugą połówką, rodziną lub przyjaciółmi. Teraz, kiedy powinniśmy unikać zatłoczonych miejsc, warto organizować takie atrakcje w ogrodzie lub na działce. Jak wszystko porządnie zorganizować? W artykule podpowiadamy jakie produkty i posiłki można przygotować na piknik na świeżym powietrzu.

Wiosna i lato to idealny okres na zorganizowanie pikniku z drugą połówką, rodziną lub przyjaciółmi. Teraz, kiedy powinniśmy unikać zatłoczonych miejsc, warto organizować takie atrakcje w ogrodzie lub na działce. Jak wszystko porządnie zorganizować? W artykule podpowiadamy jakie produkty i posiłki można przygotować na piknik na świeżym powietrzu.

Spis treści

1. Zestaw biwak na łące – propozycja Schroniska Smaków.

2. Co zabrać na piknik? Niezbędne elementy udanego pikniku.

3. Jakie jedzenie na piknik?

4. Co na piknik dla dzieci?

5. Zero waste – co przygotować z produktów, które nie zostały zjedzone na wycieczce.

Zestaw biwak na łące

W ofercie sklepu internetowego Schronisko Smaków można dostać gotowe zestawy na specjalne okazje. Można je również oczywiście samemu zaplanować, ale myślę, że dedykowana propozycja Schroniska Smaków sprawdzi się doskonale. W tym przypadku coś dla siebie znajdą również osoby rezygnujące z mięsa w codziennej diecie. W skład zestawu biwak na łące wchodzą bowiem takie produkty jak m.in. zestaw konfitur (z malin, truskawek i powidła śliwkowe), chleb z żurawiną, sery z gór, a także zestaw piw rzemieślniczych. Zestaw „biwak na łące” to również oliwa ziołowa, marynowane borowiki, masło orzechowe, Yerba Mate czy mus z czarnego bzu. Takie idealne połączenie produktów umożliwi stworzenie wielu ciekawych potraw, np. smakowitych kanapek i deserów.

Co zabrać na piknik?

Aby zorganizować udany piknik trzeba pamiętać o kilku istotnych elementach. Najważniejsze, aby nie zapomnieć o kocyku lub innym materiale, który idealnie sprawdzi się jako podłoże do odpoczynku i spokojnego biesiadowania na świeżym powietrzu. Warto wcześniej sprawdzić pogodę, jaka Nas czeka. Jeżeli zależy Ci na organizacji pikniku, a mimo dużych chęci pogoda nie rozpieszcza to jeszcze nic straconego! W takiej sytuacji fajnie rozłożyć kocyk tuż pod rozłożystym drzewem, a dodatkowo można zabrać ze sobą okrycie w razie ochłodzenia pogody.

Wybierając się na piknik bądź biwak najważniejszym elementem będzie zabranie jedzenia (nawet jeśli wszystko ma się odbyć w ogrodzie - w końcu piknik to piknik!)! Idealną propozycją jest zestaw ze sklepu Schronisko Smaków „biwak na łące” do którego warto zabrać ze sobą świeże warzywa i owoce. Dzięki takiemu połączeniu można stworzyć wiele ciekawych potraw, o których więcej znajdziesz poniżej. Organizując piknik nie można zapomnieć o zastawie (najlepiej papierowej) i niezbędnych sprzętach kuchennych, które umożliwią przygotowanie posiłku. Nie zapomnij przy tym o małej desce do krojenia i ostrym nożyku. Potrzebne będą również sztućce, talerzyki, kubeczki na wodę lub piwo. Ciekawym pomysłem będzie również termos, do którego można wlać gorącą herbatę czy kawę i cieszyć się ciepłym napojem podczas odpoczynku.Trzeba przecież pamiętać o odpowiednim nawodnieniu!

Piknik sam w sobie może być super zabawą, ale nie zaszkodzi zabrać ze sobą również innych elementów zabawy, np. rakietek do badmintona, piłki do siatkówki lub gry planszowej. Taki dodatek to idealne rozwiązanie na piknik z dziećmi. Mimo świetnej zabawy na łonie natury nie można zapomnieć o pewnej bardzo ważnej rzeczy. Po każdym takim wydarzeniu powinno się dokładnie posprzątać, dlatego wybierając się na piknik proponuję zabrać ze sobą również worki na śmieci, które wyrzucisz tuż po powrocie do domu.

Jakie jedzenie na piknik? – czas na inspiracje

Jedzenie na piknik powinno być łatwe w zabraniu, a jednocześnie szczelnie i bezpiecznie zapakowane. Idealnie sprawdzą się tutaj np. słoiki z konfiturą, oliwa z oliwek czy sery dojrzewające zapakowane próżniowo. Do każdego planowanego posiłku warto dodać również świeże warzywa i owoce, które wzbogacą przygotowane przez nas potrawy w smak i wartości odżywcze. Wybierając zestaw biwak na łące ze sklepu Schronisko Smaków będzie można skomponować kilka ciekawych dań.

Na pierwszy rzut proponuję kanapki, ponieważ to one są najfajniejszym i bardzo pysznym rozwiązaniem do przygotowania w warunkach biwakowych. Kanapki można przygotować zarówno w wersji na słodko, jak i wytrawnej. Zestaw konfitur i powideł śliwkowych świetnie skomponuje się z chlebem z dodatkiem żurawiny. A gdy posmarujesz pieczywo dodatkowo masłem orzechowym, dając na wierzch po łyżeczce każdego smaku słodkich przetworów, to możesz być pewny, że na jednej kanapce się nie skończy!

Jeżeli jednak wolisz bardziej wytrawne smaki to polecam sery góralskie, które świetnie sprawdzą się jako przekąska oraz dodatek na kanapki. Jeżeli jednak nie chcesz jeść tylko kanapek, co jest całkowicie zrozumiałe, to możesz stworzyć pyszną sałatkę, np. ze świeżych liści szpinaku, pomidorów i marynowanych borowików. Całość można polać oliwą ziołową i nie zaszkodzi dodać do tego kilka delikatnie naderwanych kawałków wspomnianego wcześniej góralskiego sera.

Tak naprawdę wszystkie składniki, które znajdują się w omawianym zestawie, sprawdzą się jako talerz zimnych przekąsek, idealnych do degustacji.

Co na piknik dla dzieci?

Decydując się na piknik wraz z dziećmi warto zaopatrzyć się w dodatkowe elementy. Jednym z nich na pewno będzie apteczka lub kilka podstawowych produktów potrzebnych do pomocy, np. plastry, krem z filtrem lub spray na owady. Wspólne piknikowanie z dziećmi już na pewno nie powinno odbyć się bez dodatkowych atrakcji w postaci sportowych rozgrywek lub gry w planszówki. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio rozplanować posiłki dla naszych najmłodszych kompanów zabawy. Także w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem prawdopodobnie okażą się kanapki! Myślę, że standardowa kanapka Peanut Butter & Jelly sprawdzi się tutaj doskonale. Wystarczy posmarować pieczywo masłem orzechowym, a na wierzch nałożyć po kleksie ulubionej konfitury. W takim wypadku sprawdzą się również świeże owoce, które pokrojone na przekąskowe porcje z pewnością znikną z koszyka bardzo szybko.

Zero waste – czyli co przygotować z produktów, które nie zostały zjedzone na wycieczce

W zależności od tego jakie produkty zostały w Twoim piknikowym koszu, po wycieczce można obrać dwie taktyki. Pierwsza z nich dotyczy produktów z długą datą ważności. Konfitury, musy, oliwa czy marynowane grzybki to produkty, które możesz śmiało trzymać w lodówce jeszcze przez długi czas i wykorzystywać do wielu fajnych dań. Druga opcja dotyczy produktów z krótszą datą ważności, np. świeżych owoców lub serów. Fajnym rozwiązaniem będzie koktajl warzywno - owocowy przygotowany na bazie bananów, owoców jagodowych, szpinaku i jakiegoś produktu nabiałowego.

Inną propozycją będą oczywiście pyszne kanapki lub sałatki, ale możesz również pokroić warzywa, wymieszać je z pokruszonym serem, zalać śmietanką bądź sosem czosnkowym i zapiec. Dzięki temu powstanie pyszna zapiekanka z resztek. Eksperymentowanie w kuchni to świetna zabawa!

Podsumowanie

Wybierając się na piknik trzeba pamiętać o kilku kluczowych punktach. Najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci, a także dobre i przemyślane posiłki. Na taki piknik idealnie sprawdzi się propozycja przedstawiona przez Schronisko Smaków – zestaw biwak na łące, a także inne przetwory dostępne w sklepie. Nie zapominaj jednak o trosce o środowisko i posprzątaj po sobie gdy skończycie zabawę! A z kolei nadmiar jedzenia możecie później wykorzystać w domowym zaciszu eksperymentując z produktami i tworząc wyśmienite kombinacje smakowe.

Izabela Daniel

Dietetyczka z wykształcenia i pasji. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny, w trakcie którego pokochała również gotowanie. Na co dzień prowadzi insta-bloga @Zdrowe_Smaki, na którym zajmuje się edukacją żywieniową, obaleniem mitów dietetycznych, walką ze skrajnościami oraz tworzeniem przepisów. Kocha wykorzystywać warzywa na różne sposoby, ale chętnie upiecze także pizzę czy drożdżowe bułeczki. Uważa, że w zdrowym odżywianiu najważniejszy jest balans - 80% zdrowego odżywiania i 20% delikatnych odstępstw.

Poprzedni wpis
Następny wpis
dataLayer.push({"ecommerce":{"currencyCode":"PLN"}});