window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag() {dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('set', {'currency': 'PLN'}); gtag('set', {'link_attribution': true}); gtag('set', {'anonymize_ip': false}); gtag('set', {'allow_ad_personalization_signals': true}); gtag('config', 'UA-114195288-1'); //Second tag id gtag('config', 'UA-114195288-4'); !function(f,b,e,v,n,t,s){if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};if(!f._fbq)f._fbq=n; n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0';n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script','https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '540500750323144'); fbq('track', "PageView"); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-NS4RX3L');
Co kupić na Słowacji? Co warto przywieźć ze Słowacji?

Co kupić na Słowacji? Co warto przywieźć ze Słowacji?

Kiedy słyszysz słowo "Słowacja", z czym Ci się ono kojarzy? Z widokiem Tatr Wysokich, krasowymi jaskiniami, czy może basenami termalnymi? Czy wiesz, że Słowacja uznawana jest za geograficzny środek Europy i, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca, znajduje się tam największa ilość zamków i klasztorów? Nasi południowi sąsiedzi mają do zaoferowania o wiele więcej atrakcji i nie tylko. Kraj ten słynie również z doskonałych produktów, które zdążyły zapisać się na dobre na kartach historii. Słowacy uwielbiają się niemi zajadać. Jesteś ciekaw, co warto przywieźć ze Słowacji? Podpowiemy Ci, na jakie przysmaki najlepiej się skusić.

Kiedy słyszysz słowo "Słowacja", z czym Ci się ono kojarzy? Z widokiem Tatr Wysokich, krasowymi jaskiniami, czy może basenami termalnymi? Czy wiesz, że Słowacja uznawana jest za geograficzny środek Europy i, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca, znajduje się tam największa ilość zamków i klasztorów? Nasi południowi sąsiedzi mają do zaoferowania o wiele więcej atrakcji i nie tylko. Kraj ten słynie również z doskonałych produktów, które zdążyły zapisać się na dobre na kartach historii. Słowacy uwielbiają się niemi zajadać. Jesteś ciekaw, co warto przywieźć ze Słowacji? Podpowiemy Ci, na jakie przysmaki najlepiej się skusić.

Na skróty:

  • Słowacja to nie tylko piękne krajobrazy, ale także znakomite produkty.
  • Do najpopularniejszych słowackich artykułów spożywczych można zaliczyć czekoladę studentską, chipsy Chrumky, wafelki Horalky, ziołowe herbatki i peceny caje, owcze sery, napój Kofola oraz alkohole takie jak: śliwowica, Tatratea oraz piwa.
  • Jeszcze jakiś czas temu, to Polacy często wyruszali na Słowację, aby zrobić zakupy, jednak obecnie ma miejsce odwrotna sytuacja. Na Słowacji ceny artykułów spożywczych są wyższe niż w Polsce o 10 - 15%.
  • Chcąc poruszać się po słowackich autostradach oraz drogach ekspresowych, jesteś zobligowany do zakupu winiet.

Co warto przywieźć ze Słowacji?

Słowacja to świetne miejsce na odpoczynek lub różnego rodzaju wycieczki. Wielu Polaków udaje się tam głównie w celach turystycznych, najczęściej, aby pochodzić po słowackich górach, czy skorzystać z gorących źródeł. Będąc na Słowacji, zdecydowanie warto spróbować lokalnych potraw i artykułów spożywczych. Udając się do tamtejszych supermarketów, czy mniejszych sklepików, można zauważyć pewną zależność — na Słowacji dostępnych jest dużo czeskich produktów, o których wspomnimy później. Podobieństwa te wynikają głównie z tego, że oba te kraje stanowiły przed laty jedno państwo — Czechosłowację, dlatego też Słowaków i Czechów oprócz wspólnej kultury łączą także produkty spożywcze, które na dobre zagościły na rynku obu tych państw.

Co jest dobrego na Słowacji?

Pomimo tego, że Słowacja to mały kraj, sąsiadujący od południa z Polską, to na sklepowych pólkach można znaleźć wyjątkowe i interesujące przysmaki, których warto skosztować. Największą popularnością na Słowacji cieszą się artykuły lokalne oraz te produkowane w sposób rzemieślniczy, jednak od lat bez przerwy uznaniem wielu klientów cieszą się znakomite słodycze, napoje, wyraziste w smaku herbatki, czy piwa, które można znaleźć niemal w każdym sklepie. Chcesz dowiedzieć się, co warto kupić na Słowacji?

Słodycze

Na Słowacji znajdziesz mnóstwo doskonałych słodyczy, a niektóre z nich zapewne skojarzą Ci się z czasami dzieciństwa. Mowa tu np. o dobrze wszystkim znanych Lentilkach, czyli słodkich drażetkach w kolorowej skorupce, sprzedawanych w mniejszych i większych tubach. Do najbardziej flagowych produktów kojarzonych z naszymi południowymi sąsiadami można zaliczyć czekoladę studentską marki Orion. Znana jest również w Polsce i charakteryzuje się dużą ilością galaretki oraz bakalii. Czekolada występuje w wielu wariantach smakowych, a jej każda wersja bogata jest w przepyszne dodatki. Jakie inne słodkości dostępne są na Słowacji? Znajdziesz tu doskonałe, delikatne oplatky, czyli innymi słowy, kruche wafelki przełożone aksamitnym kremem m.in. słynne Horalky, w Polsce znane jako Góralki. Na Słowacji dostępnych jest wiele rozmaitych słodyczy, które od lat pieszczą podniebienia smakoszy. Przekonaj się sam o ich wyjątkowości i zajrzyj do naszego sklepu online Schronisko Bukowina, gdzie znajdziesz kultowe produkty z Czech i Słowacji!

Herbaty ziołowe

Produktami, po które chętnie sięgają zarówno Słowacy, jak i odwiedzający ich Polacy są aromatyczne ziołowe herbatki, słynące nie tylko z doskonałego smaku, ale przede wszystkim z cennych właściwości leczniczych. Ziołowe herbatki występują w różnych wersjach smakowych, dlatego przypadną one do gustu każdemu konsumentowi, gdyż może on je wybrać zgodnie ze swoimi preferencjami. Ziołowe napary przyniosą ulgę przy wielu schorzeniach związanych z układem krwionośnym, czy trawiennym, ale także pomocne okażą się podczas kobiecych dolegliwości, czy też zbawiennie wpłyną na odporność i samopoczucie. Słowackie herbaty ziołowe powstały z najlepszych składników — ziół ręcznie zbieranych u podnóża Tatr Wysokich i suszonych z największą starannością, aby nie pozbawić ich swoich cennych właściwości prozdrowotnych.

Oprócz ziołowych naparów Słowacy gustują również w peceny cajach, czyli pieczonych herbatach, które obłędnie smakują i pachną. Najczęściej sprzedawane są w małych słoiczkach z liofilizowanymi owocami, miodem oraz dodatkiem rumu. Można spożywać je samodzielnie lub jako dodatek do herbaty.

Napoje

Jednym z flagowych produktów kojarzonych z dawną Czechosłowacją jest Kofola. To pewien rodzaj słynnego na Słowacji napoju przypominającego Coca-Colę. Dlaczego udając się na Słowację, zdecydowanie warto spróbować Kofoli? A chociażby, dlatego, żeby przekonać się, czy faktycznie jej smak ma cokolwiek wspólnego z colą. Głównym jej składnikiem jest syrop kofo, produkowany z soku owocowego, karmelu i kofeiny. Kofola dostępna jest w wielu wariantach smakowych np. waniliowym, arbuzowym, wiśniowym, no i oczywiście klasycznym.

Wśród słowackich napojów warto wspomnieć również o smacznej i popularnej Vinei — gazowanym, złocistym trunku z białych winogron, wyróżniającym się intensywnym smakiem i zapachem tych owoców. Napój nie jest za słodki, cudownie orzeźwia i świetnie nadaje się do rozmaitych drinków.

Inne artykuły ze Słowacji

Słowacy są bardzo dumni ze swoich produktów, jednak prawdziwą satysfakcję daje im produkcja browaru. Najbardziej znanym słowackim piwem jest Zlatý Bažant, który produkowany jest w browarze Hurbanovo od 1969 roku oraz Saris. Obie te marki można znaleźć niemal w każdym sklepie na Słowacji. Miłośnikom nieco mocniejszych trunków do gustu przypadnie szczególnie śliwowica lub Tatrzański czaj, czyli likier na bazie herbaty, wytwarzany przez producenta Karloff w Bratysławie. Napój alkoholowy występuje w wielu wariantach, jednak proponujemy, aby najpierw zacząć od degustacji klasycznej wersji, sprzedawanej w czarnej butelce. U naszych południowych sąsiadów warto kupić również pyszne parzone owcze sery oraz bryndzę. Każdy wielbiciel nabiału powinien skosztować tego przysmaku — Parenicy o delikatnym smaku i nietypowym wyglądzie — rozwijanej taśmy. Ser ten występuje w dwóch wersjach — parzonej i wędzonej. Jakich jeszcze przysmaków, warto skosztować, odwiedzając Słowację? Z pewnością są to chrupki arachidowe Chrumky oraz produkty firmy Slovakia, będącej lokalną marką chipsów.

Czy na Słowacji jest taniej?

Wycieczki na Słowację niegdyś były bardziej opłacalne i wielu Polaków mieszkających blisko granicy jeździło tam zrobić duże zakupy. Jednak odkąd na Słowacji wprowadzono euro, rolę się odwróciły i coraz częściej możemy spotkać Słowaków masowo robiących zakupy w Polsce. Ceny w barach, czy restauracjach są stosunkowe podobne, jednak za artykuły spożywcze i napoje w supermarketach zapłacisz o 10-15% więcej niż w Polsce. Nie musisz jednak rezygnować z zakupu słowackich produktów — w naszym sklepie online Schronisko Bukowina znajdziesz je w przystępnych cenach.

Czy na Słowacji są wymagane winiety?

Winiety to opłaty za korzystanie z wyznaczonych odcinków dróg ekspresowych oraz autostrad, które opłacane są za dany okres bez względu na to, ile odbyło się przejazdów. Na Słowacji winiety można kupić w formie elektronicznej, co jest wielkim ułatwieniem dla kierowców. Warto pamiętać, aby uiścić odpowiednią opłatę, ponieważ za jej brak może grozić kara. Podróżując bez wykupionej winiety, podczas kontroli można dostać grzywnę w wysokości 10 - krotności ceny rocznej winiety.

Co warto spróbować lub kupić w Bratysławie?

Udając się na wycieczkę na Słowację, warto spróbować lokalnych przysmaków takich jak smażony panierowany żółty ser, czy kluseczki ziemniaczano-mączne z bryndzą. Przechadzając się urokliwymi uliczkami Bratysławy, można pokusić się o znakomite langosze, naleśniki oraz buchty, serwowane na słodko i na słono. Jakie pamiątki najlepiej przywieźć ze Słowacji? Fani alkoholowych trunków z pewnością ucieszą się z piwa Złoty Bażant lub mocnej śliwowicy. Od naszych południowych sąsiadów, warto przywozić również znakomite przekąski — chipsy, orzechy, czy sery wędzone. Wśród produktów, które kupisz na Słowacji, nie może zabraknąć kultowych przysmaków takich jak: czekolada studentska, batoniki, oraz Kofola, czy peceny caj.

 

Poprzedni wpis
Następny wpis
dataLayer.push({"ecommerce":{"currencyCode":"PLN"}});