nagroda-dla-pracownika-wreczenie

Prezenty… Nie ma na świecie osoby, która nie lubi ich dostawać. Wątpliwości mogą pojawić się wtedy, gdy to Ty masz obdarować drugą osobę upominkiem. Szczególnie kiedy Wasza relacja jest dość zdawkowa. Jaka nagroda dla pracownika będzie idealna? Podpowiadamy!

Spis treści:

1. Nagrody dla pracowników – pomysły na trafiony prezent

2. Na to uważaj, dobierając prezent dla pracownika

3. Nagroda dla pracownika – uzasadnienie merytoryczne

4. Gest ma znaczenie, ale forma docenienia także jest ważna

Nagrody dla pracowników – pomysły na trafiony prezent

Kwestia nagrody dla pracowników może okazać się bardzo kłopotliwa dla każdego pracodawcy. Nierzadko te relacje przez natłok zadań są pobieżne, więc znalezienie spersonalizowanego prezentu graniczy z niemożliwym. Również wartość prezentu ma znaczenie – za ukończenie dużego, wymagającego projektu pracownik powinien dostać bardziej kosztowną nagrodę, niż w przypadku wygranej w firmowym konkursie. Jak wybrać idealny prezent, by nie zaliczyć wpadki? Mamy kilka pomysłów!

Nagroda pieniężna dla pracownika

Nagrody pieniężne cieszą się największym uznaniem wśród pracowników, a Tobie eliminują stres związany z wyborem odpowiedniego prezentu. Osoba obdarowana takim fantem może dowolnie rozdysponować uzyskaną kwotę. Faktem jest, że nagrody tego typu wzbudzają najwięcej emocji w środowisku pracy i mogą generować negatywne emocje u nieobdarowanej części zespołu.

Przeczytaj także: 5 pomysłów na prezent z okazji awansu

Dzień wolny od pracy

Żyjemy w świecie, w którym wszystko dzieje się szybko. Pośród natłoku obowiązków trudno znaleźć chwilę dla siebie, by po prostu odsapnąć. Swoje uznanie wobec pracownika możesz okazać, dając mu dodatkowy dzień wolny od pracy. Twój pracownik z pewnością doceni taką formę wyróżnienia – ten czas będzie mógł spędzić na rozwijaniu swoich zainteresowań, w gronie rodziny czy po prostu na leniuchowaniu bez wyrzutów sumienia.

praca-projektowa-w-biurze

Zorganizowany wyjazd w góry

Weekend w SPA dla dwojga, a może dwa dni w domku w Bukowinie dla całej jego rodziny? Twój pracownik z pewnością ucieszy się z takiego prezentu. Ze względów finansowych wiele osób rezygnuje z rozpieszczania się, a wypłatę woli przeznaczyć na bardziej praktyczne cele. Taki wyjazd może być miłą odskocznią od codziennej rutyny i doda Twojemu pracownikowi energii do dalszego działania. Podaruj mu także voucher do restauracji Schronisko Smaków, by mógł posmakować lokalnej kuchni.

voucher-do-schroniska-smakow

Przeczytaj także: Prezent dla kierownika – co mu ofiarować?

Zestawy upominkowe

Kosz ze słodkościami czy alkoholami to prezent, który zadowoli większość pracowników. Co więcej, imponująco się prezentuje. Zanim jednak zdecydujesz się na jego zakupu, upewnij się, czy obdarowywana osoba nie cierpi na nietolerancję pokarmową lub nie jest abstynentem – taki research uchroni Cię przed wpadką.

Jeśli szukasz koszy prezentowych, które możesz sprawić swoim pracownikom, to koniecznie odwiedź sklep internetowy Schroniska Smaków. W swoim asortymencie mamy pyszne zestawy, które zadowolą nawet najbardziej wybredne podniebienia.

zestaw-nagrod-dla-pracownika

Artykuł na temat pracownika

Nagroda dla pracownika wcale nie musi być wyłącznie materialna. Zrobił coś wyjątkowego i sam prezent to za mało? Jego pracę i wkład w rozwój firmy możesz docenić, pisząc o nim artykuł. Tekst udostępnij na oficjalnej stronie firmy lub wyślij elektronicznym biuletynem do wszystkich działów. Ego Twojego pracownika z pewnością będzie mile połechtane.

Na to uważaj, dobierając prezent dla pracownika

Bywa, że prezent okazuje się kompletnie nietrafiony. Ty czujesz się zażenowany, a Twój pracownik zakłopotany i lekko zawiedziony. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Weź pod uwagę nietolerancje pokarmowe i dietę

Jeśli zamierzasz nagrodzić swojego pracownika zestawem prezentowym z jedzeniem, to najpierw przeprowadź małe „śledztwo” wśród innych pracowników. Wiele osób nie toleruje glutenu, laktozy czy nie je mięsa – być może dotyczy to także osoby, którą chcesz nagrodzić za jej pracę.

Alkohol

Wręczenie alkoholu osobie, która dopiero co wyrwała się z nałogu lub jest abstynentem, to prawdziwe faux pas. Jeśli nie masz pewności, czy Twój pracownik jest osobą pijącą, to nie decyduj się na zestaw nalewek. Alkohol może być wówczas tylko dodatkiem do prezentu, a nie jego podstawą.

Przeczytaj także: Prezenty dla kontrahentów a podatek dochodowy – co trzeba wiedzieć?

Unikaj przedmiotów kojarzących się z kultem czy religiami

Jeśli nie znasz dobrze swojego pracownika, staraj się nie kupować prezentów, które mogą go w jakiś sposób urazić. Ludzie są różni i nie każdy wierzy w to samo. Aby uniknąć niepotrzebnych spięć, zadbaj o to, by nagrody dla pracowników były w miarę neutralne.

„Zabawne” prezenty

Różnych odmian poczucia humoru jest tyle, ile ludzi na świecie. Zrezygnuj z obdarowywania pracowników prezentami, które Tobie wydają się śmieszne. W oczach swojego pracownika możesz wiele stracić, jeśli „zabawny” prezent okaże się dla niego wulgarny czy obcesowy.

Weź pod uwagę stan zdrowia

Nie każdy cieszy się dobrym zdrowiem. Nie obdarowuj cukrzyka koszem słodyczy, a osobie cierpiącej na lęk wysokości nie proponuj lotu balonem. Taki prezent przyniesie więcej szkód niż pożytku. Będzie raczej przypominał karę, a nie nagrodę.

narada-projektowa

Nagroda dla pracownika – uzasadnienie merytoryczne

Uzasadnienie nagrody dla pracownika jest niezbędne, jeśli masz w planach wręczenie prezentu. Osoba obdarowana musi mieć pełną świadomość, co doceniasz w jej pracy i za co jesteś wdzięczny.

Uzasadnienie nie należy się wyłącznie pracownikowi, który otrzyma nagrodę. Niech cały zespół wie, dlaczego jeden z pracowników dostaje wyróżnienie, a reszta nie. Dzięki temu unikniesz zbędnych napięć, niedomówień czy fali zazdrości. Uzasadnienie niech będzie jasne i jawne. Wygłaszając je na forum biura, sprawisz nagradzanemu pracownikowi jeszcze większą radość.

Miej na uwadze, że nagroda dla pracownika to cenne narzędzie motywacji. Nie rozdawaj nagród zbyt często, aby nie spowszedniały. I koniecznie je uzasadniaj! I choć nagroda ma charakter uznaniowy, więc od Ciebie zależy jej wysokość i forma, to pamiętaj, że samo zagadnienie reguluje 105 artykuł Kodeksu Pracy.

spotkanie-w-biurze

Gest ma znaczenie, ale forma docenienia także jest ważna

Z naszymi pomysłami, nagroda dla pracownika przestaje być problemem. Istnieje wiele sposobów pozwalających Ci docenić swojego pracownika – od tych droższych, pieniężnych, aż po niematerialne.

Niezależnie od formy, pamiętaj, aby ofiarowany prezent był w dobrym smaku. Niech przyniesie radość zarówno Tobie, jak i pracownikowi. Propozycje smacznych prezentów znajdziesz w asortymencie Schroniska Smaków. Posiadamy wiele zestawów prezentowych, które świetnie sprawdzą się jako prezent dla pracownika. Ruszaj na zakupy i spraw swojemu pracownikowi pyszną niespodziankę.