sery owcze

Ser to przysmak, który cieszy się dużą popularnością na rynku spożywczym. Jest bogatym źródłem witamin oraz składników mineralnych potrzebnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Stanowi wartościowy element codziennej diety. Jego oryginalny smak oraz miękka lub twarda konsystencja doskonale komponuje się z innymi produktami. Eksperci uważają, że to właśnie nabiał z mleka owczego ma bardziej korzystny wpływ na nasze zdrowie niż nabiał pochodzący z mleka krowiego. Owczy ser, ze względu na swój wyraźny, ostry smak, ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. 

Jak produkuje się ser owczy?

Do produkcji sera owczego wykorzystuje się mleko owiec wybranych ras tj. Assaf, Tsigay, Lakayune oraz East-Frisian. Początki tego nabiału sięgają mitologii greckiej, bowiem sztukę robienia sera podarowali Grekom bogowie z Olimpu. Mleko owcze świetnie nadaje się do produkcji serów - powodem tego jest wysoka zawartość tłuszczu, dzięki któremu można wytworzyć większą ilość nabiału. 

Mleko owcze jest podgrzewane, a następnie dodaje się do niego sól oraz sok z cytryny.  W wyniku tego powstaje serwatka oraz grudki serowe, które są odcedzane. Ten sposób produkcji sera owczego odbywa się w małych, ekologicznych gospodarstwach, natomiast w przypadku wytwarzania nabiału na większą skalę, stosuje się techniki przemysłowe. 

Rodzaje owczych serów

Umiejętność wyrabiania serów to trudna sztuka, którą sumiennie przekazywano z pokolenia na pokolenie, kultywując tym samym tradycyjny wypas owiec. W Polsce sery owcze znane są na terenach Beskidu Śląskiego, Żywiecczyzny, aż po Podhale i Bieszczady. Najsłynniejsze nabiały z mleka owczego to m.in. oscypek, feta, pecorino romano, czy roquefort. Więcej informacji na ich temat znajdziecie poniżej.

ser owczy - oscypek

Oscypek - to z pewnością symbol Podhala, znany również jako oszczypek lub szczypek. Charakteryzuje się ciekawym, wrzecionowatym kształtem, oryginalnym smakiem i zapachem. To tradycyjny góralski ser, wyrabiany przez baców z mleka owczego lub mleka owczego i krowiego. Oryginalny oscypek na bazie mleka owczego możemy dostać w okresie od maja do września, kiedy to owce wypasane są na halach. Zaletą oscypka jest jego długi okres przechowywania nawet do kilku tygodni. Nabiera on w tym czasie bardziej intensywnego smaku. Barwa oscypka jest jasnobrązowa, natomiast w środku lekko kremowa. To, co wyróżnia oscypki spośród innych serów to jego wyrazisty, intensywny posmak wędzenia. 

Bundz - to ser owczy podpuszczkowy, produkowany głównie na Podhalu. Powstaje jako produkt z mleka klaganego, które zlane do kociołka zwanego pucierą “klaguje”, czyli doprowadza do ścięcia białka przez enzymy zawarte w podpuszczce. Smak świeżego bundzu jest łagodny, delikatny i lekko słodkawy- wtedy też smakuje najlepiej. Można go kroić i jeść jak twaróg. Słony smak bundzu uzyskamy, jeśli lekko go posolimy i pozostawimy na kilkanaście dni w lodówce, wtedy dojrzeje i stanie się kwaśny. Pokrojony w plastry idealnie sprawdzi się na kanapkę. 

Bryndza - powstaje z dojrzałego bundzu, który jest rozdrabniany, mielony, a następnie solony. Jej nazwa pochodzi od słowa “branza” używanego przez wołoskich pasterzy w całych Karpatach. Bryndza charakteryzuje się wyrazistym smakiem oraz grudkowatą konsystencją.

ser owczy bryndza

Feta - w języku greckim słowo “feta” oznacza plaster i odnosi się do tradycji krojenia sera w typowe płaskie bloczki. Nazwa ta została zarejestrowana w Unii Europejskiej i przypisuje się jej sery wykonane w całości z mleka owczego lub z dodatkiem mleka koziego (ok. 30%). Feta charakteryzuje się białą barwą, kruchością i miękkością oraz słonym smakiem, który zawdzięczamy moczeniu sera w solance. 

Pecorino Romano - twardy ser podpuszczkowy pochodzi z południowo-środkowych Włoch i jest zaliczany do jednych z najstarszych włoskich serów. To ser dojrzewający, wytwarzany z mleka owczego, który cechuje się niezwykłym aromatem oraz słonym, pikantnym smakiem. Świeży ser spożywany jest w plasterkach, z kolei dojrzały najczęściej jest ścierany i dodawany do posypywania potraw.

Requefort - to przykład francuskiego pleśniowego sera owczego. Jego nazwa odwołuje się do jednej z niewielkich wiosek, która jako jedyna we Francji ma pozwolenie na produkcję owczego nabiału. Requefort wyróżnia się domieszką niebieskiej pleśni, z kolei jego smak jest mocno intensywny, zarówno słony, jak i pikantny. Ma bardzo silny, wyraźnie pleśniowy zapach, który nie przypadnie każdemu do gustu. 

Manchego - jeden z najbardziej popularnych serów owczych w Hiszpanii. Powstaje wyłącznie z mleka owiec rasy Manchega. Jest on twardym, dojrzewającym serem, charakteryzującym się specyficznym zapachem i nieco pikantnym smakiem. Barwa sera zmienia się ze względu na stan jego dojrzałości - może przybierać kolor żółty, jasnobrązowy lub szary. Posiada nieregularne dziury oraz kremowe boki.

Czy ser owczy jest zdrowy?

Wartości odżywcze nabiału owczego mogą okazać się drogocenne dla naszego zdrowia. Ser owczy to idealne źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego, które jest ważnym elementem w diecie osób niejedzących mięsa. Nabiał ten zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe, które w naszym organizmie nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Smakosze owczego nabiału mogą spać spokojnie, niebezpieczne kalorie im nie grożą, a wysoka zawartość tłuszczów w owczym serze, jak widać wcale nie musi być wadą. Spożywając owczy przysmak możemy być pewni, że do naszego organizmu dostarczamy mnóstwo witamin tj. A, E, C oraz witaminy z grupy B. Skład owczego sera bogaty jest w związki mineralne m.in. magnez, wapń i fosfor, co świetnie wpływa na kości oraz zęby. To nie wszystko - owcze sery mogą obniżyć wysoki poziom cholesterolu we krwi, a nawet zapobiegać chorobom takim jak miażdżyca, czy nowotwór! Produkt ten korzystnie oddziałuje na pracę układu nerwowego przez co wpływa na nasz dobry nastrój oraz usprawnia procesy poznawcze. Zaletą sera owczego jest fakt, że zawiera mniej alergizującej kazeiny niż ser krowi, przez co może być alternatywą dla alergików. To świetny probiotyk, który dobroczynnie oddziałuję na florę bakteryjną jelit.

Jak wykorzystać ser owczy?

Ser owczy może idealnie zastąpić ser krowi. Świetnie sprawdzi się w większości przepisów. Od tej pory zapiekanki, makarony, pasty do kanapek, czy pizza staną się prawdziwą ucztą dla podniebienia. Sery owcze to świetna propozycja dla osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 pod postacią sprzężonego kwasu linolowego pomagają w redukcji masy ciała. Owczy przysmak może okazać się również zdrową przekąską dla Twojego dziecka.