window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag() {dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('set', {'currency': 'PLN'}); gtag('set', {'link_attribution': true}); gtag('set', {'anonymize_ip': false}); gtag('set', {'allow_ad_personalization_signals': true}); gtag('config', 'UA-114195288-1'); //Second tag id gtag('config', 'UA-114195288-4'); !function(f,b,e,v,n,t,s){if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod? n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};if(!f._fbq)f._fbq=n; n.push=n;n.loaded=!0;n.version='2.0';n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0; t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,'script','https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js'); fbq('init', '540500750323144'); fbq('track', "PageView"); (function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-NS4RX3L');
jak-zrobic-zapiekanke-ziemniaczana-zdjecie

Jak zrobić zapiekankę ziemniaczaną?

Zapiekanka ziemniaczana to idealne danie zrobione w duchu niemarnowania żywności – zero waste. Możesz do niej dodać, co tylko chcesz i wykorzystać te składniki z lodówki, które najwyższa pora spożyć. Może być w wersji z mięsem oraz bez. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Zapraszamy do sprawdzenia przepisu na tradycyjną zapiekankę ziemniaczaną po góralsku!

Zapiekanka ziemniaczana to idealne danie zrobione w duchu niemarnowania żywności – zero waste. Możesz do niej dodać, co tylko chcesz i wykorzystać te składniki z lodówki, które najwyższa pora spożyć. Może być w wersji z mięsem oraz bez. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Zapraszamy do sprawdzenia przepisu na tradycyjną zapiekankę ziemniaczaną po góralsku!

Jak zrobić zapiekankę ziemniaczaną?

Tak jak wspomniano na wstępie, zapiekanka ziemniaczana może składać się z przeróżnych dodatków. Na pewno będą potrzebne ugotowane ziemniaki, czyli podstawowy składnik tego dania. Teraz idealnie sprawdzą się młode ziemniaczki – korzystajcie z nich, póki jest szansa, sezon wkrótce się kończy.

Co jeszcze dodać do zapiekanki ziemniaczanej? Według mnie kolejnym bardzo ważnym składnikiem w takiej zapiekance będą cebula i ser. Inne dodatki to już kwestia gustu i tego, co znajduje się w lodówce. Fajnie sprawdzą się grzyby, np. pieczarki, albo warzywa, takie jak papryka, szpinak, pomidory suszone i świeże, a także zioła jak oregano, bazylia czy  tymianek.

Jeśli chcemy zrobić prawdziwą zapiekankę po góralsku, niezbędne będą również mięsa. Z ziemniaczkami idealnie współgrają kiełbasa lub boczek, ale możesz użyć również szynki, wędzonek, piersi z kurczaka, wędzonego łososia, chorizo lub kabanosów.

Jak sam widzisz, to idealny sposób na sprzątnięcie lodówki i przygotowanie pysznego obiadu lub ciepłej kolacji. Taką potrawę warto przekładać wybranymi dodatkami, a na koniec zalać jakąś masą, która będzie trzymała wszystko w spójnej formie po pokrojeniu.

Czym zalać zapiekankę ziemniaczaną?

Moja propozycja to śmietanka 30% wymieszana z jajkami i wybranymi przyprawami (pieprzem, solą, ziołami, papryką). Jeżeli tak jak ja zdecydujesz się na warstwową zapiekankę ziemniaczaną, to sama w sobie będzie soczysta i smacznie tłusta, a sos może okazać się zbędny. Jeżeli jednak się na niego zdecydujesz, to na pewno dobrze podkreśli potrawę.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki sos do zapiekanki ziemniaczanej będzie najlepszy, to od razu śpieszę z odpowiedzią! Mój faworyt to sos czosnkowy lub sos majonezowy. Najlepiej przyrządzić go samodzielnie w domu. Wystarczy wymieszać jogurt z majonezem i dodać przyprawy: świeży czosnek, zioła, sól, pieprz i może odrobinę cukru.

Ile piec zapiekankę ziemniaczaną?

Zapiekanka ziemniaczana powinna być, jak sama nazwa wskazuje, zapieczona w piekarniku. To, ile czasu piec zapiekankę, zależy od użytych wcześniej ziemniaków. Aby szybko upiec zapiekankę, użyj wcześniej ugotowanych ziemniaków, mogą być nawet z poprzedniego obiadu. Dzięki temu czas pieczenia będzie znacznie krótszy, niż gdybyś zdecydował się na surowe.

Zapiekanka po góralsku – przepis

Składniki na 10 porcji

  • 3 kg młodych ziemniaczków
  • 500–700 g mięsa: kiełbasy, wędzonego boczku, kabanosów
  • 4 cebule
  • ser żółty lub oscypek, ser kozi, ser pleśniowy – ilość dobrana indywidualnie
  • 500–750 ml śmietanki kremówki 30%
  • 4 jajka
  • przyprawy: sól, pieprz, tymianek
  • 1 łyżka oleju rzepakowego
  • kilka pomidorków koktajlowych
  • szczypiorek do dekoracji

Przygotowanie:

1. Młode ziemniaczki dokładnie umyj (nie obieraj) i ugotuj w osolonej wodzie, aż będą al dente. Możesz wykorzystać ziemniaki z dnia poprzedniego (jeżeli są w całości, a nie rozgniecione).
2. W międzyczasie przygotuj mięso: pokrój w kostkę te, które wybrałeś. W moim wypadku była ta kiełbasa, wędzony boczek i kabanos.
3. Cebulę pokrój w piórka.

cebula-pokrojona-w-piorka


4. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż do zarumienia kawałki mięsa. Po kilku minutach, gdy już będą przyrumienione, dodaj pokrojoną cebulę. Smaż, aż będzie szklista. Wyłącz palnik.

cebula-podsmazona-z-boczkiem


5. W międzyczasie wymieszaj jajka ze śmietanką i wybranymi przyprawami.
6. Gdy ziemniaki się ugotują i trochę ostygną, zacznij kroić je w plastry.
7. Przygotuj brytfankę (25×40 cm – może być inna, ale wtedy będzie różnica w liczbie warstw; możesz rozłożyć to również na kilka mniejszych foremek). Brytfankę wysmaruj masłem lub wyłóż papierem do pieczenia. Nagrzej piekarnik do 180°C z termoobiegiem.
8. Na blaszce układaj po jednej warstwie ziemniaków, a następnie rozsypuj na niej kilka łyżek podsmażonego mięsa z cebulą. Następnie przykryj całość warstwą startego lub rozerwanego na kawałki sera. Powtarzaj do momentu, aż wykorzystasz wszystkie składniki.
9. Gdy wszystkie składniki będą wyłożone na blachę, zalej je masą ze śmietanki i jajka z przyprawami.

zalewanie-masa-jajeczna


10. Posyp całość serem oraz pokrojonymi na połówki pomidorkami koktajlowymi.
11. Piecz w piekarniku przez 30 minut.
12. Na koniec posyp całość posiekanym szczypiorkiem i podawaj z warzywami i sosem czosnkowym.

zapiekanka-ziemniaczana

Zrób zapiekankę ziemniaczaną w domu!

Jak widzisz, przygotowanie zapiekanki ziemniaczanej jest bardzo proste i może zapobiec zmarnowaniu produktów żywnościowych. Zapiekanka ziemniaczana, mimo że jej przygotowanie zajmuje sporo czasu (około 1 godzinę + czas pieczenia), jest warta zrobienia raz na jakiś czas. Będzie idealnym daniem na grilla, obiad, kolację czy spotkanie ze znajomymi. Zachęcam do sprawdzenia przepisu i wykorzystania produktów znajdujących się w sklepie Schronisko Smaków.

Autorka przepisu: Iza Daniel

Poprzedni wpis
Następny wpis

Powiązane wpisy

  1. Przepis na: sałatkę z wędzonym pstrągiem i sosem chrzanowym
    Przepis na: sałatkę z wędzonym pstrągiem i sosem chrzanowym

    Pstrąg jest rybą kojarzoną przede wszystkim z polskimi górami. W restauracjach i gospodarstwach domowych na Podhalu  przygotowywane są przeróżne dania z jego udziałem. Pstrąg sprawdzi się jako główny element obiadu, ale również przekąska np. w postaci sałatki. Sałatka to nie tylko warzywa, ale również inne ciekawe składniki takie jak: wędzona ryba, orzechy, pestki czy sos. Sos potrafi wiele zmienić dlatego w naszej sałatce z wędzonym pstrągiem znajdziesz sos chrzanowy. Zachęcamy do spróbowania!

    Czytaj więcej
  2. Przekąski i przystawki na grilla, które przygotujesz szybko i pysznie!
    Przekąski i przystawki na grilla, które przygotujesz szybko i pysznie!
    Na zewnątrz już coraz cieplej, a więc warto pomyśleć o zrobieniu grilla. Sezon grillowy już tak naprawdę trwa od jakiegoś czasu, więc jeżeli masz taką możliwość to zapraszam po kilka inspiracji! W dzisiejszym artykule znajdzie się coś zarówno dla miłośnika mięsa, jak i osób, które rezygnują z niego w swojej codziennej diecie.
    Czytaj więcej
  3. Moskole – placki ziemniaczane po góralsku
    Moskole – placki ziemniaczane po góralsku

    Moskole to placki z ugotowanych ziemniaków wywodzące się z regionalnej kuchni Podhala. Zazwyczaj wypiekane są na blasze w piecu kuchennym, ale z powodzeniem można je usmażyć także na patelni. To idealny sposób na wykorzystanie ziemniaków z wczorajszego obiadu. Sprawdź razem z nami!


    Czytaj więcej
dataLayer.push({"ecommerce":{"currencyCode":"PLN"}});